| anonim_4396 a întrebat:

Am ureche infundata si as vrea sa o desfund cu apa oxigenata, dar nu stiu sigur daca merge. A mai incercat cineva si i-a reusit?
P. S. nu vreau sa merg la O.R.L pentru ca am fost si anul trecut, dar nu pentru ca aveam urechile infundate din alt motiv si mi-a infundat urechile pentru ca m-a pus sa-mi pun ceva in urechi. Si plus ca nu vreau sa afle parintii, ca incep sa ma bata la cap pentru ca nu inteleg ca fac mai multa ceara la urechea dreapta pentru ca am avut otita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Eu zic sa te duci la medic. Daca o ai infundata din cauza dopului de ceara. Uite sa-ti zic cum am facut eu in ureche mi se forma un dop de ceara si tot mi se infunda urechea si nu stiam dc si pur si simplu m-am curatat in ureche cu betisoare de vata si mi s-a desfundat.Acum depinde dc ti s-a infundat bafta

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Vezi ca le farmacii exista niste picaturi speciale pentru asta.
Dar cel mai indicat e sa te duci la medic.

| anonymus_6719 a răspuns:

Cel mai simplu mergi la o farmacie si este un spray care dizolva ceara, nu mai tin minte numele, dar costa undeva la 20 de lei si in 10 sec nu mai ai treaba! Dar asta daca din cauza ca urechea secreta prea multa ceara daca ai si probleme cu urechile si ai mai fost la orl eu zic ca cel mai sigur e sa consulti un doctor si in nici un caz nu iti pune apa oxigenata in ureche!

| redtulip a răspuns:

Incearca cu ulei de masline (caldut) sau cu audi spray

| Cineva231 a răspuns:

Merge! Am incercat si eu cand aveam urechea infundata din alt motiv. La mine nu era infundata, aveam doar senzatia de infundare si ma durea.M-am dus la doctor si mi-a zis ca am otita nu stiu de care. Daca e doar ceara acolo atunci foloseste apa. Pune putin in ureche si apoi peste niste vata.Senzatia e nostima deoarece te gadila bulele de la apahee hee
Sper ca ti-am fost de folosbig grin