| CuriosSiIncepator a întrebat:

Salut, am cazut acum 5 saptamani cu bicicleta si m-am ales cu o fractura de radius (fractura de pumn). M-am dus la spital unde mi-au tras mana si mi-au pus mana in gips. 4 daptamani si 2 zile mai tarziu doctorita mi-a spus ca totul este bine, radiografia este f. buna si ca pot sa-mi scot gipsul. Acum am deja 5 zile de cand am scos gipsul, mi-am recuperat cam 80-85% din mobilitate, NU simt nicio durere, pot sa-mi ridic bicicleta cu mana fara sa simt ceva (insa incerc sa nu o fortez). Problema mea este ca mana cu pricina este inca umflata/imflamata, nu este cine stie ce dar comparata cu mana sabatoasa se observa ca este cam cu 10-15% mai umflata iar cand o ating simt ca este intre tare si moale... Este normal? REPET nu ma doare, o pot misca, imi pot ridica bicicleta, merg pe bicicleta de 3 zile, singurele defecre sunt mobilitatea mai redusa si faptul ca este putin imflamata. Mentionez ca ma dau vu o crema anti-inflamatorie de 4 zile. Ce vreau sa stiu este daca e normal sa mai fie umflata chiar si dupa aceasta perioada de timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, este normal! Doctorita trebuia sa-ti spuna ca dupa scoaterea mainii din ghips se va umfla dar scade in timp. Eu am avut, pe rand, si mana si piciorul stang.