| Trofin_Andrei_1999 a întrebat:

Am cazut cu rolele si mana mi s-a umflat, am fost la doctor, mi-a pus mana in ghips si mi-a zis sa vin dupa 30 de zile sa mi-l scoata. Au trecut cam 26 de zile si niste prieteni mi-au zis ca nu e nimic daca mi-l scot... mi-am taiat fașa pe care o am si cand am vazut mana imi era tot umflata, nu era umflata ca atunci cand mi l-am pus dar e totusi putin umflat... e de rau sau e normal? Trebuie sa ma duc sa vad ce am sau imi trece de la sine? Mana nu ma doare doar daca o fortez foarte tare. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Draga Andrei, bine ca ca nu ti-au zis sa sari pe geam de la etajul 10, ca nu are nimic. Tu trebuia sa mergi la medic sa vada cat de bine te-ai vindecat si sa-ti scoata ghipsul, este? Iar la medic trebuie sa mergem dupa ce am respectat toate prescriptiile, ca medicul nu raspunde de tratamentul dat de prieteni.

| johnnny123 a răspuns:

Câți dintre prietenii care te-au sfătuit să-ți scoți ghipsul erau doctori?

Ghipsul se scoate la doctor din două motive: el știe cum să-l scoată fără să pună presiune pe zona sensibilă, și tot el poate evalua starea mâinii și poate recomanda următorii pași (recuperare, înca o radiografie, un al doilea ghips mai ușor etc).

Chiar nu mai puteai să aștepți 4 zile și să mergi la doctor?

| CuriousStuff a răspuns:

Du-te la prietenii care ti-au dat sfatul asta si intreaba-i daca e in regula ce se intampla sau nu. Ca se pare ca stiu mai bine decat medicul ca tu ai nevoie doar de 26 de zile de imobilizare si nu 30.
Trebuie sa mergi la medic, medicul trebuie sa vada daca e vindecat cum trebuie sau daca au aparut alte complicatii... Sau la prietenii tai, cum vrei.

| Random123456 a răspuns:

Du-te la medic. Cred ca era indicat sa asculti ce ti-a zis doctorul, nu prietenii tai. Se poate agrava daca nu s-a vindecat de tot, el va sti ce sa iti dea, poate un unguent sau ceva. Ai grija de sanatatea ta si nu tine cont de sfaturile persoanelor nespecializate, deoarece fiecare corp reactioneaza diferit. Zi faina! happy

| Trofin_Andrei_1999 explică (pentru Random123456):

Multumesc. Am sa ma duc astazi la medic sa vad care e treaba. Sper sa fie totul bine.

| Random123456 a răspuns (pentru Trofin_Andrei_1999):

Asa sa faci, pentru binele tau. Si eu sper sa fie totul bine!