| Kevinn2000 a întrebat:

Am fost duminica trecută la urgențe, pentru că am avut o umflătură în partea dreaptă a burții, undeva în dreptul buricului, un pic mai jos.
Mi-a făcut analize, ecografie și m-a consultat și un chirurg, iar el a spus că este posibil să fac hernie, care trebuie operată. A spus că dacă fac hernie, simptomul este umflarea acelei părți în exterior, ca o minge de ping-pong. ( Asta a spus chirurgul ).
Iar medicul de jos, a citit ceea ce a scris chirurgul și nu a zis nimic de hernie, zicea altceva, am și uitat ce. Mi-a scris medicul de jos niște medicamente în care se include și un antibiotic... La început, primele 2-3 zile nu le-am luat pentru că abia terminasem de luat tratamentul pentru răceala la plămânul drept ( tuse etc ).
Și am zis să nu iau pentru că sunt mai sensibil, am și astm etc... Nici nu cred că e ok să iau antibiotic după antibiotic.
Iar acum vine întrebarea: astăzi vorbea soțul mătușii mele cu părinții mei despre o tumoare pe care a avut-o la arcada ochiului, pe acolo și zicea că era umflată în exterior și tare în interior ( un medic i-a spus că are cucui... )
Iar la mine chiar așa e, umflat un pic în exterior și uneori un pic tare, alteori un pic moale în interior. ( Umflătura uneori este mică, aproape că nu se vede nicio diferență față de partea stângă a burții, alteori e un pic umflată, se vede puțină diferență cu ochiul liber și la atingere.
Este cum a spus chirurgul? Am hernie din aceea? Adică se poate să fac? A spus să nu fac 1-2 luni efort cu greutăți mari și s-ar putea să nu se agraveze, dar dacă se umfla ca o minge de ping-pong, trebuie operată.
Nu știu dacă e hernie sau nu... Îmi este frică să nu fie tumoare.
Mi-a și explicat ce înseamnă hernia, a spus că este un mușchi mai slăbit, așa am înțeles, care dacă se slăbește un pic mai mult, pot ieși prin acel mic loc unele organe ( nu cu totul) și va trebui operat (nu a explicat exact așa, dar asta e ideea ), așa am reținut eu.
Uitasem să mai zic că după acele 2-3 zile în care nu am luat medicamentele, au mai trecut 3 zile în care am uitat să le iau și îmi aminteam seara pe la 5-6... Iar după încă cam 2 zile, m-am trezit cam pe la 1-2 și nu avea rost să mai iau în mintea mea, nici nu mâncasem...
Cred că le iau de mâine.
Deci ce părere aveți? Aș vrea să răspundă cineva care știe cât de cât.
O seară bună vă doresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să știi că și acea umflătură de la hernie, medicii tot tumoare o numesc. Cancerul nu se manifestă astfel.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Adică și tu crezi că am hernie?
Crezi că ar fi bine să iau de mâine pastilele pe care mi le-a prescris?
( Un medicament nu l-am găsit la nicio farmacie cu Aloe Vera, doar fără... Cred că o să-l cumpăr așa. )

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

O umflătură în acea zonă doar asta poate să fie.
Iar cel mai indicat lucru este să urmezi sfatul medicului, să iei mediamentele prescrise.
De asemenea să nu te iei după noi, căci de la distanță noi nu putem să punem un diagnostic.
Pot să repet. Tumoare=umflătură, iar nu cancer. Atâta pot să spun mai sigur.
Iar acolo sub pielea obișnuită care este la suprafață, pe care o vezi, este un țesut tare, la animale se numește prapore, la oameni nu știu cum se numește, care este ca o pânză ce ține intestinele. Ea este întinsă, tensionată ca și pielea de deasupra.
Când se rupe într-un loc, o ruptură de dimensiune mică, acolo în zona rupturii se crează o gaură. Prin acea gaură iese afară din ea o porțiune mică din intestin, care nu este susținută destul de bine de pielea exterioară. Acolo în acea zonă, pielea exterioară împinsă spre înafară de intestin, de către maț, se umflă. De aceea apare umflătura în zona respectivă. Altă explicație nu există. De aceea susțin că este o tumoare. Medicul a spus la fel.
Altceva nu are de ce să se umfle acolo.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Si la operatie o poate vindeca? Este ceva grav? sad
Si iti multumesc ca ma ajuti cu aceste informatii.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Operația constă în secționarea, tăierea pielii în zona aceea, o tăietură nu prea mare, câțiva cm, doar atât cât este necesar. Astfel se ajunge la acea ruptură, care se coase cu un ac, ca și o pânză care s-a rupt, cu un fir pe care apoi organismul îl va elimina. În decurs de mai multe zile, cele două părți care a fost cusute se vor lipi unele de altele printr-un țesut nou, ca și cun ar fi sudate. Astfel tumoarea dispare.
Apoi operația se încheie cu coaserea pielii exterioare în zona în care a fost tăiată ca să poată avea acces în interior.
Și aceasta se va suda la loc în câteva zile. Apoi firele exterioare de la coaserea pielii se scot de către medic.
Nu te va durea, căci vei primi o injecție locală cu anestezic. Doare puțin după operație când anestezicul nu mai are efect dar pentru asta vei primi un antinevralgic oral, pentru câteva ore, și unul seara ca să poți dormi. A doua zi, mai ai o durere foarte ușoară. Apoi gata.
Dar dacă hernia este foarte mică, se cheamă punct hernial, poate că scapi fără operație. Din nou, medicul hotărăște.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Îți mulțumesc enorm de mult sadrian46 pentru timpul acordat și pentru că mă ajuți cu aceste informații.
Încă o întrebare mai am, dacă ai timp să-mi răspunzi, nu contează dacă răspunzi azi sau mâine...
Am vorbit mai devreme cu mătușa, mama, tata și unchiul meu ( o chemasem pe mama să-i arăt răspunsul tău, iar ea a pornit discuția în bucătărie ), apoi s-a uitat unchiul meu la această umflătură și a spus că la atingere e ca și umflătura lui de pe mână ( are în interior grăsime, doar că e mai mare umflătura lui cu mult, a mea cum ar veni e la început ).
Spune că moștenesc de la el, mamaie și încă câțiva oameni din partea mamei mele.
Doar că mi se pare ciudat ca eu să am la burtă, iar ei în diferite locuri pe mână.
Mi se pare mai plauzibil ceea ce spui tu, mai ales că așa a spus și chirurgul.
Ar fi bine să îi spun chirurgului că s-ar putea să moștenesc asta? Poate nu își dă seama și face vreo greșeală. ( Mama mea nu avut această gâlmă / umflătură. )
Mulțumesc mult din nou, apreciez enorm. Îți doresc numai bine!

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Un lipom crește pe un por al pielii înfundat, crește mult mai lent, și se simte că el este, face corp comun cu pielea, este din piele.
Un medic când palpează umflătura care o ai, când o pipăie, când apasă pe ea, simte cum ea cedează, căci mațul se bagă la locul lui. Astfel un medic nu are cum să încurce un lipom cu o tumoare generată de o hernie, doar dacă este tâmpit de tot.
Așa că poți să îmi dai funda, ca să fiu și eu plătit cu 0.01 lei pentru munca mea.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Bine, acum înțeleg.
Scuze, am uitat să mai dau funde... Ți-am dat la primul răspuns, mi se pare că dacă îți dau la al doilea / al treilea răspuns nu se ia în calcul, citisem undeva mai demult pe TPU.
Și meriți mult mai mult pentru timpul acordat și totodată cunoștințele tale.
Tu doar îți pierzi timpul pentru a ajuta.
Fac o mică paranteză legat de tumoarea pe care o am. Totuși eu nu înțeleg cum se poate să dispară pur și simplu și să-mi treacă fără operație... Cred că își revine mușchiul la normal, altfel nu-mi pot explica...

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu știu exact. Știu că dacă e foarte mică, nu se operează.
Am eu altă treabă cu tine, să văd ce pot face.
Ce studii ai? Câți ani ai? Ce faci sau ce dorești să faci în viață?

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Wow, nu mă așteptam să primesc întrebări de genul de la tine.
Am 20 de ani, momentan ( și cred că așa va rămâne ) am doar liceul, 12 clase.
Pentru BAC am învățat 3 zile, o zi pentru fiecare materie, în rest, nu am învățat aproape deloc, învățam doar să trec clasa, și asta nu pentru că nu puteam, ci nu voiam. Am dat BAC-ul din curiozitate, să văd ce note iau.
Am luat 5, 2, 4. ( Lb. română, matematică, biologie ).
Nu am nevoie de BAC pentru ceea ce îmi place să fac momentan.
Am ales să fac un curs de frizer, coafez. Mai am puțin și îl termin. Poate în viitorul apropiat o să îmi deschid propria frizerie.
Tot în viitorul apropiat, aș vrea să învăț să creez jocuri, am o idee mai mult decât genială, doar că nu o folosesc, mă gândesc la copiii care-și vor pierde timpul din cauza mea, și da, sunt conștient că își vor pierde timpul oricum pe alte jocuri, dar la ceea ce m-am gândit eu, cred că ar pierde majoritatea timpului acolo, deci nu merită, indiferent de banii pe care i-aș fi obținut. Vreau să fac niște jocuri mai simple, din care să fac ceva bani în plus.
Pe lângă acestea, aș vrea să postez și pe Youtube, ceva educațional mai exact. Un fel de Levi Elekes, dacă îl cunoști...
Și mai am câteva idei, de serii de video-uri în care să deschid un pic ochii oamenilor frustrați și încuiați, asta dacă voi avea succes și voi face vizionări cât de cât multe.
Și nu, nu o fac pentru bani neapărat, o fac pentru a-i ajuta. Poate ajuta câțiva oameni, în acest fel, cred eu că ajut cât de cât la evoluția noastră.
Despre BAC o să mă mai gândesc dacă îl iau sau nu, dacă îmi pierd timpul să învăț atâtea informații irelevante pentru un job care probabil îmi va plăcea, deși nu cred... Mai ales dacă îmi fac propria afacere, cu frizeria.
Nu știu ce să mai zic. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Te trec pe lista mea neagră și îți spun planul lui Dumnezeu cu tine.
Vorbim. Ne auzim.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Nu înțeleg exact ceea ce vrei să spui.
De unde știi tu ce plan are Dumnezeu cu mine?

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

M-ai pus pe gânduri și tocmai am avut și niște fiori.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Am fir direct, și sus și jos. Mâine îți scriu.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Bine sadrian46, aștept să-mi scrii.
O zi bună îți doresc.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Salut sadrian46, îmi cer scuze că te deranjez la ora asta, nu știu dacă o să vezi acest mesaj acum, ca să-mi poți răspunde, dar aș vrea să știu dacă trebuie să mă duc acum la urgențe să mă opereze. Mi s-a întărit acolo și s-a mai și umflat.
Nu e umflat rău, dar este... Și nu știu ce să fac, nu știu dacă e bine să dorm așa.
Sper să vezi mesajul și să știi să-mi răspunzi.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Nu știu dacă ar fi mai bine pentru mine să mă duc acum, sau să o mai las să crească... Sau poate așa sunt simptomele momentan și se va dezumfla, chiar nu știu.
Când pun mâna pe ea, o simt pe interior destul de mare, dar în exterior e destul de mică umflătura.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Să faci ceea ce a zis medicul, este cel mai bun lucru posibil. Nu la urgențe. Acolo medicii sunt prea stresați. Cauți un chirurg cu care te poți înțelege, aranjezi să ai 5-7 zile libere cât o să dureze o internare în cazul dtale.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Nu am mai fost la un alt chirurg.
Mi-a spus soțul mătușii mele că nu am tumoare, el a avut 2 tumori.
A spus că e o hernie și că hernia nu este tumoare.
A mai zis că hernia de face de la ridicarea unor greutăți mari, și chiar asta făcusem înainte să îmi apară hernia.
A spus că tumoarea nu crește și se retrage, crește și rămâne așa până când o să mai crească și mai mult.
Azi-noapte îmi crescuse un pic mai mult, era și tare, iar acum s-a mai dezumflat un pic și nu mai e chiar așa de tare.
Este posibil să fi confundat tu tumoarea cu hernia?
Poate nu explicasem eu bine.
Poate sunt mai multe tipuri de hernii și aia despre care vorbești tu, nu este tumoare, sau nu știu.
Sau poate nu știe el toate tipurile de tumori, chiar nu știu ce să mai cred în legătură cu acest subiect.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Să ne clarificăm. În limbaj medical orice umflătură se numește tumoare.
Astfel sunt tumori canceroase și tumori provocate de o hernie.
De ce este important să tratezi o tumoare hernială.
Poți să nu o tratezi chirurgical, ceea ce înseamnă eliminarea ei prin operație chirugicală, așa cum am expus eu pentru dta.
Poți să o lași așa, după cum zice unchiul tău.
Când crește mai mare, ca să nu te deranjeze poți merge la un magazin de proteze medicale să cumperi un fel de chilot care se comportă ca un ham, din material mult mai tare, care după ce îl imbraci pe tine, apasă acea zonă și nu lasă intestinul să iasă, să apese asupra pielii exterioare, ca să împiedece aceasta să e umfle, astfel încât să te poți deplasa fără să îți iasă mațele pe afară, să nu simți discomfort sau durere.
Care este riscul dacă nu te operezi și o lași să crească prea mult.
Mai întâi, discomfort, durere.
În al doilea rând, se poate întâmpla urmmătorul lucru. Bucata de intestin ieșit prin acea gaură să fie strangulată acolo, deci să nu poată să treacă prin el conținutul și- sau să se rupă. În momentul în care se rupe, fiindcă digestia este însoțită de miliarde de bacterii, dacă acestea se revarsă în cavitatea stomacală, atunci pici jos de durere, și trebuie să ajungi la urgență pe targă și chiar dacă te operează și te coase acolo, există un risc enorm de deces prin septicemie, deci prin distrugerea zonei abdominale de către acei microbi, și ne spunem la revedere și ce bun băiat era, dar nu a avut noroc în viață decât de un unchi deștept, care știa el mai bine ca medicii, ce și cum.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Eu tot nu înțeleg ce ar trebui să fac.
Trebuie să merg la un chirurg ( dar nu la urgențe, după cum ai zis ) și să îi spun că, cred că am o tumoare și el va trebui să mă consulte să vadă ce și cum, iar apoi să-i ascult sfaturile?
Evident, să-i zic că am fost la urgențe, am luat acel tratament etc.
Există șanse mari sau mici să nu fiu operat? Adică să-mi treacă fără operație.
Și încă aștept mesajul acela.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

1.Ce a spus ultimul medic care te-a consultat legat de această problemă? A fost cel de la urgență sau alt medic?
2. Ai încă acea umflătură?
3. Ce aș face eu în locul dtale
3.1 Am în continuare umflătura.
3.2 Am o asigurare de sănătate, CASS și un medic de familie abonat și el la CASS. Astfel am un contract cu el. și beneficiez de o consultație gratuită de medicină generală.
3.3. Îi prezint situația și îl rog să mă consulte. Fiindcă s-a pregătit în această specialitate, medicină generală, a făcut cursuri și practică în spitale sau clinici și poate să îmi pună un diagnostic preliminar.
Dacă dânsul confirmă același diagnostic preliminar, de hernie, atunco solicit să mă trimită la o secție de chirurgie a unui spital de stat. Pentru aceasta, el îmi va da un bilet de trimitere.
3.4 Sun acolo și mă progamez pentru un consult.
3.5 Acolo un medic specialist chirurg va analiza problema mea și va decide procedura de tratament.
3.6 Asta aș face.
Eu în răspunsurile precedente sper că ți-am clarificat multe lucruri.
Eu nu-i pot să iau decizii pentru dta de la distanță.
În legătură cu aceasta eu nu mai spun nimic de acum încolo pentru dta referitor la acest subiect.
Legat de ideile mele, ce ai putea face în viitor cu frizeria, etc, discutăm după ce dta ai luat o decizie legată de hernia dtale și ai făcut ceva ca să te vindeci.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Primul și ultimul medic chirurg care m-a consultat, acum o săptămână și o zi sau 2, a spus că am hernie, mi-a explicat ce este și mi-a spus că nu trebuie să ridic greutăți mari 1-2 luni. L-am întrebat dacă este grav și a spus că nu, și că dacă se umflă cam cât o minge de ping-pong, trebuie să merg acolo, la urgențe ca să mă opereze. Dar dacă nu se umflă, înseamnă că trece hernia.
Medicul de jos, de la urgențe ( nu chirurgul ) a spus altceva, alte denumiri, nu spusese nimic de hernie, și cred că el mi-a prescris această rețetă. De aceea sunt și confuz în legătură cu rețeta.
Încă am umflătura, este mică, abia se vede cu ochiul liber, mai mult se simte dacă pun mâna pe ea.
Azi-noapte se umflase un pic mai rău decât este acum și se făcuse un pic mai tare în interior. Uneori este chiar moale, ca și în partea stângă.
Eu nu am asigurare momentan, încă sunt la curs, nu lucrez.
Dar nu cred că e așa important, sau nu știu sigur, o consultație costă cam 80 de lei la doctorul de familie, asta e, merită să plătesc mai ales în cazuri de genul.
O să încerc să fac tot posibilul să mă vindec.
Mulțumesc pentru ajutor!

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

O asigurare pentru cei ce nu au așa ceva, costă nu foarte mult.
Mergi la Casa de Asigurări de Sănătate și rezolvi.
Dacă ajungi la operație și nu ai asigurare, o operație costă enorm de mult pentru un om normal.
Ți-am mai spus să nu ții cont prea tare de medicul de la urgență.
El având să rezolve zeci de cazuri urgente pe tură, într-un fel are mai multă experiență clinică, poate că știe mai multe, dar fiind foarte stresat, nu are de multe ori timp sau claritate suficientă să distingă adevărul într-o situație neclară așa cum este a dtale.
Așa că eu repet din nou, acum cu complectare.
Zero, adică momentul inițial.
Mergi la CASS, rezolvă cu asigurarea, și apoi intră în circuitul medical cu problema ta, nu aștepta să se facă ca o minge de ping pong.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc sadrian46. O să mă vorbesc cu părinții mei și cred că ne ducem astăzi la CASS, sper să fie deschis.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

A spus tata că e închis azi. Ne ducem mâine, sper să nu mai crească hernia... Crescuse adineauri un pic mai mare și când am pus mâna pe ea s-a micșorat la loc...
Și mai e o problemă, nu cred că merge să o împing în jos, acum 2-3 zile a mers, simțeam cum intră undeva, în intestinul gros, cred.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Https://www.google.ro/......ps?/search
Așa arată intestinele acolo. Deci cu toate că e jos plin de intestine subșuri pe acolo. Dacă ai reușit să o împingi, ai băgat-o doar înăuntru. Dacă ai reușit să o bagi înăuntru e clar că ai băgat-o prin gaură inapoi, deci, hernie.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Și acum, dacă nu mai merge să o bag înăuntru ca atunci, ce înseamnă? E de rău sau de bine?

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Un pic mai în stânga unde este osul acela, deasupra apendicelui ( nu știu dacă am zis corect " apendice " ), când apăs, este cam moale față de cum e în partea stângă, e o diferență. Iar mai sus un pic este umflătura, care uneori este tare, alteori un pic mai normal. Umflătura nu este mare, doar că uneori se face un pic mai mare și când o mângâi un pic și o apăs foarte încet, se dezumfla, exact cum era înainte să se umfle un pic mai rău. Nu știu dacă evoluează sau dacă îmi va trece. Abia aștept să văd ce spune doctorul de familie, mâine.
În legătură cu asigurarea... A intervenit o problemă. Am pierdut cardul de sănătate, cred că este prin curte.
Cred că mi-a căzut din blugi ( îl țineam cu buletinul în buzunarul de la spate, iar când m-am întins în pat, posibil să-mi fi căzut și să-l fi luat verișorul meu mai mic și probabil l-a pus pe undeva prin curte ). O să mă duc imediat să-l caut cu mama.
( Nu știu dacă se poate face alt card de sănătate în caz că nu îl găsesc, dar dacă nu se poate, e cam foarte nașpa. Dar la buletin se poate face, cred că ar fi normal să se poată și cu cardul de sănătate ). Sper să-l găsesc, totuși.
Și îți mulțumesc că ai mai vorbit despre acest subiect, cu toate că ai spus că nu mai faci asta.
Ești un om de nota 10.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Înseamnă că s-a mărit gaura și a ieșit un pic mai mult.
Am avut și eu o hernie și de aceea știu toate astea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Se dă un card de sănătate nou. Deja s-a constatat că cele vechi trebuie schimbate așa că o să îți dea unul nou, dar nu știu cât durează, căci birocrația e mare.
Dar, este o problemă, a ta. Sunt de acord că este o problemă la care este nevoie să îi acorzi atenția cuvenită, dar dacă exagerezi, cheltui prea multă energie nervoasă în raport cu gravitatea ei.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Parcă de astăzi s-a mai micșorat un pic umflătura.
Durere am simțit 2-3 zile, dar nu consecutive, și era o durere mică, parcă mă înțepa un pic și mă apăsa așa, nu știu să explic. Momentan nu mă mai doare, asta cred că e de bine...

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Salut sadrian, crezi că este bine dacă am fost doar la medicul de familie și m-a consultat el? Am uitat să-i spun să-mi dea trimitere la un medic chirurg, dar totuși, m-a consultat el și a spus și el că am hernie abdominală.
A spus să port o centură de acum și să nu fac sală sau exerciții cum ar fi abdomenele. Măcar pot alerga, asta mă ajută mult.
Dar cred că nu am voie o perioadă scurtă de timp să fac sală, asta e și mai bine.
Și a mai zis că odată și odată trebuie operată această hernie, chiar dacă nu va fi nevoie acum.
Nu cred că mai are rost să merg și la un chirurg, cred că am aproximativ toate informațiile necesare pentru a se reface acele fibre. Nu știu dacă poate evolua hernia chiar dacă fac tot ceea ce trebuie, dar sper să nu evolueze, să nu trebuiască să fiu operat.
Aș vrea și părerea ta dacă se poate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

O să ai părerea mea aici, dar să nu îți bazezi pe ea conduita ta ulterioară referitoare la această problemă, cel puțin nu 100%.
Astfel, deficiența țesutului, motivul pentru care acel țesut s-a rupt, este,
- un efort prea mare, care l-a solicitat excesiv.
- o slăbiciune fiziologică a lui, era mai slab din naștere, este el mai slab că așa a evoluat.
De ce mi se pare mie că nu se poate vindeca singur.
Un exemplu puțin alăturat ca să înțelegi.
Două fragmente osoase, se lipesc, se repară, se coase unul de altul în mod natural dacă sunt a. lipite unul de altul. b. stau nemișcate în poziție fixă unul în raport cu altul. Astfel, ca să se repare acel țesut osos, apropierea maxină dintre cele două și nemișcarea, face ca organismul să depună acolo celule care apoi vor forma un țesut punte, din calciu, care va uni cele două fragmente. Asta cât timp durează, 2-3 săptămâni.
De ce nu se poate asta realiza în mod natural în cazul herniei?
1. Deja ele sunt despărțite de mațul care ieșit prin ele, care apasă asupra lor, care nu le lasă să fie unite, iar organismul să poată să le coase el singur împreună. Apoi dta când te mișți zona ceea tot timpul este mobilă, nu este nici un moment sau momente foarte rare, când cele două margini rupte să stea împreună, să se poată
realiza o lipire naturală. Astfel, speranța dtale, că se va vindeca de la sine este cam iluzie, mai mult da.
Astfel un brâu, corset, centură abdominală este o proteză exterioară care ajută doar ca hernia să nu se mărească. Am avut în familie o persoană la o vârstă înaintată cu o hernie destul de mare, pe care o ținea sub control cu o centură.
De ce susțin eu că hernia trebuie să fie operată într-o fază incipientă când nu te deranjează prea mult. O operezi, ai grijă apoi să nu faci eforturi exagerate, căci știi că ești vulnerabil, și ai scăpat, ai uitat de ea. La vârstă tânără, organismul se reface mai ușor după
o operație.
Dar invers, ea se mărește, și ești obligat să faci operație într-o perioadă a vieții când ai dori să fii liber, căci ai altă agendă mai importantă, iar medicul îți spune, nu, hai acum la operație, căci dacă nu, ești în pericol ca hernia să îți stranguleze intestinul și încep complicații nedorite,
Asta este părerea mea. Am avut și eu hernie, atâta știu, atâta spun.
Nu sunt medic, nu am competențe medicale.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Eu mă gândesc că mai bine ar fi să se vindece acum, pentru că dacă mă operează acum, din câte am înțeles sunt șanse de deces. Dacă ajung la bătrânețe nu prea mai are relevanță dacă va trebui operată, așa cred.
Se poate opera chiar și acum, dacă ea nu mai este umflată? Se vede foarte puțin umflătura, și este și tare pe interior uneori.
O să încerc să stau mai mult timp în pat și să nu mă forțez până când se vindecă.
Și nu am înțeles ceva din ceea ce ați spus. Anume că nu se poate vindeca dacă nu se coase natural, și pentru a se coase natural, va trebui să stau nemișcat 2-3 săptămâni.
Iar medicii au spus că se poate vindeca într-o lună sau 2, ori poate evolua și va trebui operată.
Adică practic e o contrazicere, sau n-am înțeles eu bine?
De la medici am înțeles că se poate vindeca.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Cred că am înțeles greșit, am citit din nou.
Deci nu se poate lipi?
Doctorii de ce spun că se poate? Asta nu înțeleg. De ce nu îmi spun că trebuie operată neapărat în viitorul apropiat? Sau nu trebuie neapărat? Nu mai înțeleg...
Totuși, dacă există șansă de deces, eu aș vrea să mă operez peste câțiva ani, chiar pe la bătrânețe dacă e posibil. Nu aș vrea să mor la 20 de ani.

39 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Stai linistit ca nu ai cancer.
Doctorul stie mai bine, dar totusi poate sa nu fie hernie, dar si daca e si daca nu e nu sta asa, mergi undeva sa vezi care e situatia. Trebuia sa ii spui medicului si de astm si despre toate acele medicamente pe care le iei (desi nu vad de ce ai lua antibiotice la raceala).
Daca umflatura a aparut treptat, nu brusc, e posibil sa fie un lipom de grasime si in cazul asta nu e nimic grav.
Varianta cu hernia pare totusi mai plauzibila. Mergi la un medic ca lumea, nu ii mai vana pe la urgente.

| Kevinn2000 explică (pentru Bondarel99):

Cred că o să merg la un chirurg, dar nu la urgențe, din nou.
Da, a apărut treptat umflătura, apăruse acum 2 săptămâni o senzație ciudată ( nu durere, un fel de apăsare foarte ușoară și umflătura era foarte mică, doar câteva minute ), iar acum o săptămână a reapărut, dar era un pic mai accentuată apăsarea, umflătura o idee mai mare, abia se vedea, simțea.
Doctorii nu aveau ce să vadă mare lucru dacă era la început, abia acum parcă evoluează... Totuși, mă duc la încă un chirurg să văd ce părere are și el. Doamne ajută să nu fie ceva grav.
Antibioticul era pe rețeta prescrisă de către medicul de familie.
Medicii de la urgențe nu m-au întrebat nimic despre sănătatea mea, nu mi-am dat seama că trebuie să le spun eu.
Mulțumesc mult pentru răspunsul tău, o seară bună îți doresc.

| Yuoia a răspuns:

Medicul care te-a vazut, ti-a facut ecografia si te-a consultat, stie mai bine decat noi care nu am vazut nimic, si mai bine dcat tine care vad ca nu respecti indicatiile medicului. Nu fa efort!

| Kevinn2000 explică (pentru Yuoia):

Am ridicat o singură plasă cu mâncare care era grea, în jur de 10 kg, în rest nimic. Doar că nu am luat medicamentele.