| laur033 a întrebat:

Salut, am fost internat ieri din cauza unui hematom subdural cronic, cauzat de o lovitura mai veche, cel mai probabil la un antrenament sau meci. Eu joc fotbal de 9 ani (am 15 ani). Doctorul mi-a spus ca imi voi reveni dupa o pauza de cateva saptamani, dar ceea ce m-a speriat este faptul ca a adus in discutie si vorba despre o posibila operatie in caz ca nu mi se retrage printr-un tratament cu perfuzii si medicamente. Ceea ce vreau sa stiu este daca imi va fi afectata viata de sportiv si cam cat dureaza vindecarea. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi utile, chiar sunt foarte trist si suparat, sunt oameni care au primit lovituri mai grave si sunt sanatosi, iar eu care nici nu imi aduc aminte de vreo accidentare suferita la cap sunt pus intr-un impas...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chiar daca ajungi la operatie, te vei recupera complet si iti vei relua viata de sportiv ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Vindecarea o sa dureze cateva luni, nu mai mult de 6.

| VICTORTPURO a răspuns:

Care au fost simptomele tale totusi inainte sa ajungi in spital?

| laur033 explică (pentru VICTORTPURO):

Ma intepa mai tare la efort in partea dreapta a capului, mai inspre frunte si nu ceda la calmante, iar noaptea durerea se mai ameliora, dar nu trecea. (Hematomul este pozitionat in partea dreapta lombara temporala)

| alex0297 a răspuns:

Salut!
In cazul in care va trebui sa fii operat va fi o operatie destul de simpla. Se taie parul se taie un mic fragment osos sau poate se da numai o gaura cu o bormasina speciala si se aspira sangele. Refacerea ar trebui sa fie foarte rapida( cred ca nu trebuie sa stai nici o saptamana in spital). viata sportiva nu stiu sigur daca ti-o va afecta, poate ar fi bine sa mergi la un medic hematolog sa vezi daca nu cumva ai o forma mai usoara de hemofilie, mai ales ca nu iti amintesti sa te fi lovit.cand te tai nu iti curge mult mai mult timp sangele decat la altii?

| laur033 explică (pentru alex0297):

Nu am probleme cu coagularea sangelui.