| createdin1987 a întrebat:

Salut.Am fost la un consult cu un dermatolog si mi-a facut un check-up la toate alunitele si mi-a zis sa fac asta anual si sa ma protejez de soare.Imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap mai multe detalii despre protectia solara.
Eu lucrez in interior dar uneori seful ma trimite sa incarc marfa cu motostivuitorul si este soare, ce fac in acest caz ii spun sefului " a stai putin sa-mi pun protectia solara si sa asteptam 30 minute pana sa ma expun"? sau trebuie sa ma duc pana la posta in interval (intre orele 13:00-14:00),trebuie sa aplic protectie solara? Si ce fac daca nu imi permit sa-mi cumpar protectie solara mereu? Sau intervine o urgenta intre orele 11:00 -16:00 .....Sunt asa de confuz, peste tot zice sa ne protejam zilnic cu protector solar 30fps+ si aplicat odata la 2 ore...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Da, dacă ești sensibil este o problema. Dar asta nu înseamnă că nu poți ieși deloc din casă. Lumina soarelui ne face bine și intervine in metabolismul organismului, cum ar fi in producerea vitaminei D. S-ar putea ca 1-2h pe zi sa nu agraveze situatia, dar cel mai bine e să-i dai un telefon medicului și să-l întrebi.