| DieselOk a întrebat:

Salut! Am fost operat de varicocel prin metoda clasică, țin să menționez că era un varicocel de grad 3.Au trecut deja 6 luni de la operație și mari schimbări nu vad, venele acelea dilatate tot sunt acolo și durerile in mare parte sunt la fel.Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Să te duci să il intrebi pe cel care te-a operat.

| relian a răspuns:

Ce ai putea face? Sa stai așa cum ești, chestiile astea nu prea au succes, la majoritatea revin, așa ca te chinui degeaba.
Sunt oameni care așa au moștenit acele vase de sange mai slabe. Încearcă sa nu stai mult în picioare, cand stai culcat, pune sub picior o perna, folosește ciorapi elastici, speciali pentru așa ceva.
Se mai fac ceva Injecții, asta sa nu mai te operezi nici clasic și nici cu laser, dar nu știu cit de bine funcționează.
Dacă materialul e slab, normal ca revine, venele îs slabe, probabil așa ai moștenit, astea e cauza cea mai comuna.
Pereții venelor slăbesc și venele se dilata, ce face ca valvele sa nu mai poată Inchide bine și atunci o parte din sange se scurge înapoi.
Dacă doctorii nu te pot ajuta, pe aici nu cred sa fie careva sa te poata ajuta, mai mult decat au facut-o doctorii.
Cauta si tu toate metodele și încearcă, altceva nu văd ce ai putea sa faci.