| anonim_4396 a întrebat:

Am mers la dentist ca sa imi faca mulaj pentru aparat dentar. Mi-a facut mulajul iar apoi mi-a spus ca intai sa imi scoata 2 dinti(caninii) ca sa imi poata pune aparatul dentar iar dintii din fata vor astupa locul. Au zis ca nu exista alta varianta(am aproape 15 ani). Iar acum nu stiu ce sa fac. sa stau o luna fara 2 dinti si apoi sa pun aparatul? Efectiv nu stiu ce sa zic... Mi-e si frica si mi-e ca o sa arat si urat fara aia 2 dinti toata luna(Ii scoate fix cand incepe scoala). Voi ce parere aveti? Se merita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se merită de ce sa scoti doi dinti buni renuntă la aparatul dentar

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asta ziceam si eu. Dar or fii ei buni dar sunt super strambi si arata super urat(toata lumea rade de mine si nici nu pot sa musc din nimic)....Acum efectiv nu stiu ce sa zic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Măi omule dintii odata scosi nu îi mai pui la loc ăia asa strîmbi cum zici tu sunt dintii tai, gîndeste te daca acum zici tu ca arata urît, cum vei fi fara ei? Intreba ti părintii si vezi ei ce zic si daca ei sunt de acord scoate i si apoi vezi tu cum îi mai pui, un implant costă sute de euro.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai ei mi-au zis ca e decizia mea. De unde scoate dintii, o sa ii inlocouiasca cei strambi ca ii trage in locul ala nu stiu frate asta mi-a spus.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De fapt nu arata prea rau, locul se acopera

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am purtat aparat dentar si tot a trebuit sa-mi scot aia 2 canini.Nu se vede prea tare si incetul cu incetul locul se acopera, plus ca la sf o sa ai o dantura perfecta.Si eu ma ingrijoram ca se va vedea ft urat, dar nu e chiar asa

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e foarte frica si de cand o sa ii scoata... Sange, durere nu stiu ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea doare, serios, iti face anestezie si nu simti nimic.Da, curge putin sange, dar asta e

| sweetangels a răspuns:

Scoate-i, mai mult ca sigur e vorba de premolari, nu de canini. stiu pe cineva care nu si i-a scos, a avut aparat si rezultat zero. daca ai dinti inghesuiti si nu scoti premolarii ca sa faci loc celorlalti dinti, cum ti-a si spus deja doctorul, pui aparat degeaba. bafta!

| Andersen2k18 a răspuns:

Consulta mai multi medici, nu te rezuma nu mai la acesta care ti-a spus asta.Si dupa tragi si tu o concluzie daca e bine sau nu.

| untaken a răspuns:

Este bine sa urmezi sfatul unui medic cu atatia ani de studiu si experienta decat sa urmezi sfatul unor copiii la pubertate de pe TPU. Daca nu esti sigur de tratament, poti sa te duci la alt medic ortodont pentru o alta optiune de tratament. Si nu cred ca ti-a spus ca o sa-ti scoata caninii. Cel mai adesea se scot premolarii. Nu este nimic in neregula, o sa se vada ca porti aparat dentar si o sa stie toata lumea ca esti sub tratament. Si da, merita.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru untaken):

Am mers pana acum la 2 cabinete. La primul nu avea ortodont si a trebuit sa vin alta data dar nu am mai vrut iar acum cand a fost aici avea ortodont si mi-a zis direct lucrul asta si am facut si mulaj. Acum maine trebuie sa fac radiografii dar nu stiu... Sa merg sa le mai fac si pe acelea avand in vedere acest lucru nu stiu...

| untaken a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Daca nu o sa urmezi tratamentul medicului ortodont, in cel mai sigur caz, cu timpul o sa prezinti probleme cu ocluzia, articulatia, tesutul parodontal, pe langa aspectul estetic care te nemultumeste pe tine si pentru care ai solicitat tratament.

| BurnerFire a răspuns:

Nu te mai du la dentistul ala.Cum sa iti scoata caninii, e penibil

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru BurnerFire):

Pai am mandibula mica si dintii sunt inghesuiti. SI daca pune doar aparat nu vor avea loc si asa scoate 2 dinti si cei din fata strambi le v-a lua locul.