| dorinikic98 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutorul vostru! cum po sa fac ca unghiile sa creasca mai repede in timp de 2 saptamini? please help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sucul de lamaie

Stoarce o jumatate de lamaie intr-un bol si, cu ajutorul unui tampon din bumbac inmuiat in suc, maseaza-ti fiecare unghie in parte (sau poti baga direct unghiile in recipient). Aplica acest tratamenin fiecare zi, timp de o saptamana. Dupa acest masaj, nu te spala pe maini timp de cel putin jumatate de ora.

Ulei de masline si ulei de ricin

Incalzeste cateva linguri de masline sau ricin (daca vrei le poti combina) si apoi inmoaie-ti unghiile in lichidul caldut.

Pentru un tratament intensiv, maseaza-ti mainile cu ulei de masline (cald) din belsug, pune-ti o pereche de masnusi din bumbac si pastreaza-le peste noapte. Este indicat sa faci acest tratament zilnic, timp de o saptamana. In urma acestuia, nu numai ca vei avea unghii mai tari, dar pielea mainilor tale va fi extrem de hidratata si catifelata.

Fiole cu vitamina A si E

Masajul cu vitamina A sau E ( fiolelese gasesc in farmacii sau Plafar) intareste unghiile si le face foarte puternice.

Alte solutii care contribuie la sanatatea unghiilor tale:
Bea foarte multa apa zilnic
Consuma drojdie de bere, stridii, carne, fasole, unt de arahide, portocale, cereale, paine si alte alimente care contin Vitamina B
Bea suc proaspat de morcovi sau consuma-l ca atare
Pileste-ti unghiile intr-o singura directie pentru a preveni ruperea si exfolierea lor
De fiecare data cand te dai cu oja, foloseste inainte un strat de lac incolor pentru a proteja unghia de eventuale pete
Evita folosire acetonei - mai bine cauta un dizolvant de oja fara acetone (se gaseste in farmacii si supermarketuri, iar pretul lor incepe de la 5 ron)
Nu taia cuticulele unghiilor. Impinge-le cu un betisor si atat - rolul lor este de a proteja unghia.

Atentie! In timpul tratamentelor nu folosi oja sau lacul de unghii. Este indicat sa faci o pauza de la aceste produse, macar pentru o scurta perioada de timp.

Tips: De fiecare data cand te dai cu crema pe maini, intinde crema si pe unghii si maseaza-le insistent. Unghiile, la fel ca si pielea ta, au nevoie de hidratare.

Toate aceste tratamente trebuie insotite de o alimentatie corecta bazata pe multe lactate si pe un aport de calciu si vitamine.

3 răspunsuri:
| fuckThisLife a răspuns:

Cu ulei de ricinhappy

| Ramona_6382 a răspuns:

Este un tratament la oriflame de cresterea unghiilor
da-te cu el de 2 ori pe zi sau de 3 ori.e foarte bun da rezultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Masează-ţi unghiile în fiecare seară. În pat, înainte să adormi fă-ţi un obicei de a masa pe rând, fiecare unghie. Utilizează vârfurile degetelor de la o mână pentru a masa unghiile de la cealaltă şi viceversa. Masajul ajută creşterea unghiilor prin îmbunătăţirea fluxului sanguin la nivelul zonei.

2. În completarea primul truc poţi folosi vitamina A sau E cu care să-ţi freci şi masezi unghiile în fiecare seară.

2. Consumă zilnic alimente bogate în calciu, fier, potasiu şi complexul de vitamina B, precum produse lactate, nuci, ouă, legume cu frunze verzi, peşte şi banane.

3. Dacă ai probleme cu asimilarea vitaminelor în corp ia un supliment de vitamine pentru păr şi unghii. Vei spori creşterea unghiilor şi vei obţine un păr mai rezistent şi mai sănătos dar se va îmbunătăţi şi aspectul pielii, întrucât suplimentele au astfel de efecte benefice

4. Încearcă un tratament destinat creşterii unghiilor Se găseşte fie sub formă de soluţie cu proteine care se aplică pe unghii şi e uşor absorbită, stimulând creşterea, fie sub formă de cremă sau ulei (migdale, ricin, etc).

5. Încearcă tratamente naturale preparate în casă. De exemplu amestecă două linguri de miere cu două linguri de ulei de măsline şi încălzeşte amestecul fie pe baie de apă fie la microunde, apoi amestecă un ou bătut şi ţine unghiile în amestec timp de 10-15 minute. Clăteşte cu apă călduţă şi repetă tratamentul zilnic.

6. O dată pe săptămână aplică o mască cu piper roşu care va spori creşterea şi va întări unghiile. Amestecă jumătate de linguriţă de piper roşu măcinat cu 10 picături de apă fiartă şi o linguriţă de cremă de mâini. Amestecă şi încălzeşte amestecul, aplică şi lasă să acţioneze timp de 15 minute. Îndepărtează cu apă călduţă.

7. Menţine o manechiură îngrijită. Pileşte unghiile la două zile şi îndepărtează cuticulele uşor cu ajutorul unui ulei special. Menţine unghiile sub ojă sau lac întăritor pentru a preveni ruperea şi crăparea lor. Vor creşte frumos şi mai repede, dar e bine să îşi faci manichiura des pentru a lăsa unghia să şi respire.

7. O dată pe zi cufundă unghiile în apă caldă cu sare. Toarnă două linguriţe de sare în 300 ml de apă fiartă, amestecă şi ţine vârfurile degetlor până când apa se răceşte. Sarea are proprietăţi de hrănire, întăreşte şi accelerează creşterea unghiilor.

8. Aspectul general al unghiilor influenţează creşterea. Protejarea unghiilor e o parte importantă pentru creşterea lor, aşa că evită ruperea, lovirea sau ciupirea unghiilor. Foloseşte o cremă pentru mâini şi unghii pe bază de glicerină, ce vor menţine un aspect sănătos al mâinlior.