| PetricaRadu a întrebat:

Am nevoie pe durata a 3 zile, un tabel (pentru fiecare zi) cu raportul de alimentatie (mic dejun/pranz/cina) din care sa scot cate calorii, proteine, glucide si lipide mananca un sportiv(oricare) intr-o perioada competitionala sau pre-competitionala.
Ex:
Pentru un luptator K1 la mic dejun : - 2 oua fierte - 200 cal, 40 proteine, 20 glucide, 10 lipide (ex. prost stiu)
Si tot asa pentru mic dejun pranz si cina pe durata a 3 zile.
Help va rog frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

DE CAND sportivii mananca "mic dejun, pranz si cina"? Sportivii mananca 5-6 mese pe zi.

mic dejun
masa 2
masa pre-antrenament
masa post-antrenament
cina

Cam asa mananca un sportiv.