| WhiskeyFaraNume a întrebat:

Am nevoie urgent de un lucru. Vreau sa slabesc, si mult. In jur de 15-20 kg. Am 13 ani jumate, am 1, 56 metrii si 70, 5 KG! Vreau sa slabesc NEAPARAT. Eu nu am probleme cu grasimea. pot sa alerg, nu obosesc repede, nu am probleme cu inima sau plamanii din cauza grasimii, dar nu mai suport sa se rada de mine..As putea sa sacrific 1-2 ore pe zi pentru antrenament, de preferat de facut in casa pentru ca lenea e mare iar cand merg in oras merg cu prietenii la un suc, la o pizza ceva, nu stau sa fac exercitii, de preferat exercitii fara mana stanga, deoarece am avut-o in ghips pana acum 2 saptamani si doctorul a zis inca 2-3 luni sa nu o fortez (am avut fractura de radius cu deplasare, am cazut de pe bicicleta rolling on the floor ). Desigur pot accepta si o dieta, dar nu foarte drastica pentru ca fiind hranit foarte bine de mic mi s-a format un "obicei", acela ca mi se face foame din 2 in 2 ore si trebuie sa halesc ceva, chiar daca e doar o felie de paine sau o masa intreaga..Chestia e ca mama cu ajutorul dietei DUKAN si cu ajutorul salei a slabit de la 110 KG la 70 si am impresia ca eu daca mai continui asa voi creste de la 70 la 110. Am vrut si eu sa ma apuc de sala dar imi trebuie buletin, si toti au zis ca dukan nu este recomandata pentru copii. dau FUNDA + VOT, iar cei care vin cu comentarii gen "ce gras esti" etc. vor avea report si la raspuns si la profil. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 17 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 17 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| MinionDodo a răspuns:

Cauta "dieta de 17 zile". Face minuni.
Oh si apropo, daca acum te chinui si slabesti cand mai cresti o sa fii perfect, daca ramai durduliu o sa iti fie greu sa slabesti. Asa ca treci la treaba! Bafta

| nCansu a răspuns:

Buna, pot spune ca si eu am avut o problema de acest fel. Bine eu aveam 1, 68, 69 de kg si 15 ani. Am fost la sala de 2 ori pe saptamana, dar nu am vazut niste schimbari asa ca am inceput dieta disociata apoi dieta crono, cu ambele am reusit intr-o luna si ceva sa dau jos 15 kg. happy le gasesti pe internet, chiar daca ti se par mai stricte gandeste-te ca e pentru tine si sanatatea ta. Stiu cum e sa se rada de tine, fac sport de performanta, iar la un control, cand ne-a cantarit, antrenoarea pe mine si inca 2 colege ne-a jignit in ultimul hal, deci stiu cum e. Nu ii baga in seama. La fel cum a spus Bill Gates : nu radeti de tocilari, pentru ca peste cativa ani el iti va fi sef.