| beneamin a întrebat:

Salut am niste masele cariate si trebuie sa merg la dentist cine imi poate zice cum este la dentist si cum e cand iti polizeaza maselele iti face anestezie ceva?

Dar totusi este dureroasa metoda asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Am fost si eu la dentist din cauza maselelor cariate, cand am fost mic.
Nu e dureroasa metoda. Daca te duci pentru prima oara o sa-ti fie putin frica.
Mie nu mi-a facut anestezie. Iti da anestezie doar cand iti pui un dinte sau o masea.
Sper ca te-am ajutat.

| Kirito21 a răspuns:

Si eu am fost zilele trecute pentru prima data la dentist si crede-ma nu este deloc infricosatorwinking in primul rand important este sa gasesti un dentist bun cere si tu cateva recomandari; daca ai cariile foarte mari si este afectat nervul si trebuie scos iti va face anestezie dar nu doare absolut deloc injectia deoarece inainte iti da cu un spray sa-ti amorteasca putin locul, in rest nu simti nimic doar auzi zgomotul facut de aparate. Sfatul meu ar fi sa iti pui plombe de calitate sa nu te zgarcesti si sa te trezesti peste o luna ca iti inghiti plomba big grin Pe mine m-a ajuns pentru un dinte cu scos nerv, curatat canale, tratament, plomba provizorie, radiografie, toate cele plus plomba definitiva 350 lei toate astea in doua sedinte.

| SimpluAndrei a răspuns:

Eu mi-am scos 3 dinti si doua masele (niciuna nu a fost cariata) dar mi-a facut anestezic. Nasol e gustul substantei, nu te va durea, te vaa gadila, trebuie sa tii un tampon (vata de obicei) o ora si sa nu inghiti de la 2 ore in sus.

| BerhaMario a răspuns:

Daca iti face anestezie, o sa fie amortit, logic, nu? happy nu o sa mai simti absolut nimic atunci cand o sa iti umble la carii, fara anestezie poate depinde de adancimea cariei, dar doare destul de tare fara anestezie. happy