| beneamin a întrebat:

Salut am niste masele cariate si trebuie sa merg la dentist cine imi poate zice cum este la dentist si cum e cand iti polizeaza maselele iti face anestezie ceva?

Dar totusi este dureroasa metoda asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| einenebun23 a răspuns:

De obicei anestezie iti face ori cand iti scoate o masea ori cand iti scoate nervul. Dar cand iti plombeaza maseaua nu prea iti face anestezie, dar nu te speria este o durere suportabila. Mai bine du-te si simti acolo 20 de minute un pic ca te doare decat sa suferi nopti la rand.

| NopeCheers a răspuns:

Conteaza cat de grav e, anestezia se face doar cand e ceva mai grav, nu trebuie sa iti fie frica de dentist, si faza cu polizarea maselelor nu iti face decat umbla acolo putin cu acel aparat. Sper ca te-am ajutat! Funda happy

| Rührselig a răspuns:

În primul rând este discomfort cam mare. Dar depinde cât de grav e, dacă caria a pătruns la nerv, deja e durere şi îţi va anestezia gingia normal, depinde de gravitate, cel mai bine ar fi să-l întreb pe destist exact.

| Dorohoi32 a răspuns:

Nu neaparat dureros dar o sa-ti fie frica la inceput dar daca va trebui sa-ti scoata vreo masea o sa te doara... laughing

| irinelk a răspuns:

Nu e dureroasa pentru ca le anesteziaza. Tie o sa iti fie frica dar nu o sa te doara iti zic eu! Asa am patit si eu. Imi era frica dar nu am timtit nimic. Bafta la dentist

| irinelk a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica. Ti le anesteziaza. Nu te doare nimic