| Alinutz2603 a întrebat:

Salut, am o acnee nu foarte grava, dar totusi suparatoare. specific adolescentina si vreau sa am un ten curat. Am inceput sa imi spal fata cu sapun cu sulf, sa folosesc ulei de arbore de ceai ( Ti tree de la Fares) si o crema hidratanta, nu pentru cosuri..Am fost si la dermatologie si mi-a dat produse de la Avene, dar fara rezultat... Este ok sa continui cu sapunul cu sulf si ulei de arbore de ceai? Mentionez ca sunt baiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu-ti fa griji doar pentru asa fleac; la varsta asta este normal. poibil sa fie si din cauza barbieritului. incearca sa folosesti alcoolul medicinal inainte si dupa barbierit s continua cu saunul cu sul si uleiul de ceai verde. cauta sa mananci cat mai multe legume si fructe care te vor ajuta prin continutul de fibre, sa ai intestinul curat.

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Da; este necesar sa continui.
ce varsta ai?

| Alinutz2603 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

17 ani și folosesc de câteva zile săpunul cu sulf și uleiul de arbore de ceai, nu văd o îmbunătățire... Poate cer eu cam mult după doar câteva zile și mai trebuie timp?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Alinutz2603):

Nu-ti fa griji doar pentru asa fleac; la varsta asta este normal. poibil sa fie si din cauza barbieritului. incearca sa folosesti alcoolul medicinal inainte si dupa barbierit s continua cu saunul cu sul si uleiul de ceai verde. cauta sa mananci cat mai multe legume si fructe care te vor ajuta prin continutul de fibre, sa ai intestinul curat.

| BiancaBiBy a răspuns:

Buna! si eu tot 17 ani am, le.am incercat pe toate pana cand intr-o seara am decis sa folosesc ceva ca sa usuc aceste cosuri: spirtul. Incearca sa dai cu putin spirt inainte de somn si vei vedea cu tratamentul asta si cu spiertul ca ar trebui sa iti usuce o parte din ele. Foloseste diferite masti pentru ten cu tenta de acnee chiar daca sunt de femei, nu iti fie rusine, vei vedea ca vei mai elimina din ele, eu foarte putine mai am!happy

| Alinutz2603 explică (pentru BiancaBiBy):

Multumesc frumos pentru sugestie, o sa incerc si niste masti pentru ca mai am si puncte negre pe care daca incerc sa le storc fac mai mult rau, ai folosit o anume masca care sa dea rezultate excelente?

| BiancaBiBy a răspuns (pentru Alinutz2603):

Iti sugerez sa eviti sa strangi cosurile pentru ca se inmultesc, mie asa mi-a spus dermatologul, folosesc niste masti momentan foarte ieftine de la avon, Clearskin blackhead clearing 3 in 1 white Clay Cleanser si tot de la Clearskin pore penetrating invigorating scrub, mai folosesc si o crema de la Nivea care nu stiu daca se gaseste in tara, Nivea anti-spot e foarte buna si reduce mult cosuletele si le previne!
Rutina mea de seara: Prima masca mentionata, spirt si crema!