| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Am o întrebare dacă mi-am scos nervul unui dinte la un cabinet de la sat (fara diga, microscop etc. ), acel dinte ma poate tine toată viata? Si imi pot pune aparat dentar daca am nervul scos la un dinte? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Da iti poti pune aparat dentar daca ai nervul scos nu are nicio legatura una cu alta.
Pe de alta parte dupa ce ti-a scos nervul pe canal (in gaura ramasa) nu a pus si plomba?

| AndreySebY123 explică (pentru Simpatic):

Ba da! Si eu am plomba si pe partea din fata. Pe canal a pus o soluție speciala roz și apoi a astupat cu plomba

| Simpatic a răspuns (pentru AndreySebY123):

Atunci totul e in regula my friend

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă s-a scos nervul înseamnă că dintele a fost afectat de o carie

Dacă a fost afectat de o carie ciclul se va repeta

Plomba va fi schimbata o data la 5-10 ani, ceea ce înseamnă că după 20 de ani va trebui sa pui coroana

După încă 10 ani gingia va fi prea retrasa asa ca trebuie schimbata coroana

Și tot asa

| AndreySebY123 explică (pentru Frank51):

Dar dacă are nervul scos o sa pice înaintea celorlalți?

| Simpatic a răspuns (pentru AndreySebY123):

Nu neaparat, nu este o regula, el nu va pica decat in situatii extreme, cred ca doar daca plomba va fi ciuruita de de carii, ceea ce este greu de realizat, adica vor mai putea aparea carii pe plomba dar peste ceva timp.
daca te speli zilnic de 2 ori pe dinti sansa de a avea carii se micsoreaza.
Nu iti face probleme, eu am multe plombe de zeci de ani si nu am pierdut inca niciun dinte din cauza ca am avut nervul scos.

| AndreySebY123 explică (pentru Simpatic):

Daca nu te superi, tu cati ani ai? Si cati dinti ai cu nervul scos?

| Simpatic a răspuns (pentru AndreySebY123):

Varsta nu pot sa o zic dar am peste 27, din motive personale nu zic ca sunt destui hateri care ma vaneaza datorita unor raspunsuri care nu le-au convenit astfel ca viata personala nu o discut decat cu putine persoane de aici care mi-au castigat increderea si acelea doar in privat nicidecum aici.
Cat despre cati dinti am cu plomba si nervul scos, pun si maselile? cred ca 6-8 pe putin. Am avut probleme cu cariile cand eram mai tinerel de atat laughing
dar stai fara grii o plomba te poate tine si 20 de ani daca e din material cat de cat ok si daca nu spargi nuci, seminte si alte chestii care distrug dintii si smaltul.

| AndreySebY123 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult pentru raspunsuri!

| Simpatic a răspuns (pentru AndreySebY123):

Nu ai pentru ce.

| AndreySebY123 explică (pentru Simpatic):

Mai am o întrebare dacă nu te superi. La ce varsta ti-ai scos primul nerv de la o masea /un dinte și pana acum a trebuit sa iti pui vreo coroana dentara pentru ca nu mai aveai nerv la o masea?

| Panamax a răspuns:

Daca nu traiesti mult te tine toata viata.

| AndreySebY123 explică (pentru Panamax):

Si cat ar tine dupa mintea ta?

| Panamax a răspuns (pentru AndreySebY123):

Toata viata barosane.Toata viata.

| Panamax a răspuns (pentru AndreySebY123):

Se vede ca esti de la sat, n-ai prins ideea
rolling on the floor