| mxn a întrebat:

Salut

Am o masea(la care tb pusa coroana) pe care dentistul mi-a curatat-o de vreo cateva ori. De fiecare data, nu am avut nici o problema majora(doar la inceput ma deranja un pic dar trecea repede), nu s-a inflamat. Ultima data cand a curatat-o mi-a zis ca de data asta sigur nu o sa mai doara pentru ca a largit si mai bine canalele.

A urmat o noapte in care n-am putut dormi deloc, s-a inflamat pe sub obturatia temporara pusa. A doua zi am intrebat daca totusi nu e bine sa iau ceva pastile ca poate nu e normal sa stea acolo inflamatia, dar a zis ca sa lasam sa se vindece singura. Mi-a facut un drenaj ca sa poata iesi afara inflamatia. Pana seara am avut dureri continue, si n-am mai putut - am sunat si mi-a zis sa iau un Ketorol sau Aulin.

Intrebarea mea este, daca dentistul a procedat bine ca nu mi-a dat sa iau medicamente pentru inflamatie. Ma intereseaza sa stiu mai ales ca urmeaza sotia mea sa-si faca un tratament si as vrea sa fie pe maini bune.

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raluk_8269 a răspuns:

Nu conteaza cum arata dintele exterior. E vorba daca dintele a fost curatat la nivelul canalelor radiculare. Ei, zi cum esti tu? Mai doare? Durerea e intensa sau e surda, dar continua?

4 răspunsuri:
| カルメン a răspuns:

De ce nu mergi si la alt medic sa vezi ce iti spune? poate ca el iti va rezolva problema.

| raluk_8269 a răspuns:

Ketorolul are ibuprofen, care este un antiinflamator.Probabil tu ai avut o gangrena, el s-a grabit sa inchida dintele, iar gazele de la microbii ce au determinat gangrena s-au acumulat, dand senzatia de durere. Daca te vei umfla, va trebui luat antibiotic.ai nevoie si de o radiografie.

| mxn explică:

As vrea sa stiu totusi o parere(din experienta voastra de pana acum, sau de prin auzite, etc.) - a procedat ok dentistul sau nu?

| mxn explică:

@raluk nu cred ca a fost o cangrena - inainte de ultima obturatie maseaua arata perfect