| monnom a întrebat:

Salut, am o problema. Cred ca sunt depresiv, insa din anumite motive nu pot merge la un psihiatru. Din cauza depresiei mi-a scazut si puterea de concentrare si ma gandeam sa va intreb ce as putea sa iau pentru concentrare. Luna aceatsa am multe teste si teze si nu pot invata nimic, pur si simlu imi vine sa arunc caietul pe geam. Inainte puteam invata extrem de repede si aveam rezultate foarte bune la scoala, acum nu ma mai pot cncentra deloc, sirezultatele au scazut simtitor. Cineva mi-a recomandat vincamina si gincko biloba. Acestea se dau cu reteta? Stiti alte medicamente pe care as putea sa le iau pentru problema mea(fara reteta bineinteles)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sunshine_5685 a răspuns:

Hmm, nu ti-as recomanda medicamente. Daca spui ca nu te mai poti concentra din cauza ca esti depresiv, ar trebui sa incerci sa rezolvi pproblema asta.Mergi la un psiholog, nu la un psihiatru.Sau macar la un consilier scoalar(daca esti elev). Desi ni se pare ca depresia apare ''din nimic'', undeva, in interiorul tau, exista cateva motive din cauza carora ai aceasta stare.Incearca sa iti dai seama ce te face sa ai starea asta.Totusi, sunt de parere ca trebuie sa vorbesti cu cineva despre asta, deoarece e destul de serioasa problema.Fi puternic! Nu lasa problemele sa iti controleze viata, pentru ca esti mai puternic decat crezi, trebuie doar sa descoperi asta!

| OctoberandApril a răspuns:

Memoplus e supliment alimentar si se ia fara reteta si la mine a functionat
Nu cred ca esti depresiv, poate doar foarte obosit.