| Maxxie a întrebat:

Salut.
Am o problema foarte mare cam cat mine de mare sau mai mare.
Maine in data de 28-04 sustin proba de traseu pentru obtinerea permisului de conducere.
Este a doua oara cand o sustin.Eu stiu sa conduc dar ceea ce ma termina sunt emotiile. Efectiv nu mi le pot controla. Sunt foarte puternice si la un moment dar sunt apasatoare si imi scapa situatia de sub control. Ce sa fac? Va multumesc! Daca cineva vrea sa ma ajute astept sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Sal si eu bag si cate 6-5 cateodata si de la bar mai puternice si apoi tremur tot, si daca trebuie sa fac un anumit lucru nu mai am rabdare nervi, stare.(oricum nu avem atatea riscuri de cancer ca cei ce nu beau multa cafea, studiu facut de americani bineinteleslaughing).bafta.incearca sa te comporti ca si cum ar fi ceva obisnuit normal.sau imagineaza-ti ca esti cu alta persoana in masinalaughingnuma nu il injura

15 răspunsuri:
| Maxxie explică:

Scuzati-mi greselile de ortografie.

| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa ti le infrangi.E nasol ca datorita emotiilor sa nu poti lua un permis.

| Oana92 a răspuns:

Sa te lasi de condus...inainte sa mori sau sa ii omori pe altii pentru ca te lasi condus de emotii.
E firesc sa ai emotii cand dai un examen, sau cand esti la inceput de drum intr-un domeniu. Cand emotiile astea te coplesesc si esti la volan exista o foarte mare sansa sa te pierzi, sa uiti ce ai de facut si sa platesti o viata consecintele. Nu te mai urca la volan pana nu iti rezolvi problema asta!

| Maxxie explică (pentru Oana92):

Asta da raspuns incurajator. Este ca si cum ai avea un maracine in picior si ti-asi spune ca n-ai nici-o sansa sa ti-l scoti! straight face

| Oana92 a răspuns (pentru Maxxie):

Nu am spus ca nu se poate rezolva! Mergi la terapie, invata sa iti controlezi emotiile, dar pana atunci stai departe de volan.

| blAster85 a răspuns:

Bea un ceai relaxant nu bea cafea(daca de obicei bei)

| 1Q a răspuns (pentru Oana92):

Ce treaba are una cu alta?laughing ea se referea ca are emotii cand da traseul, deoarece trebuie sa conduci cu gaborul langa tine, dar daca o sa treaca o sa conduca singura si nu o sa o mai preseze nimic, ce raspunzi e asta lasa-te de condus? nu mai da raspunsuri aiurea doar de dragul de a te baga in seama draga oana

| Oana92 a răspuns (pentru 1Q):

Trebuia sa iti cer voie inainte de a raspunde?

"Efectiv nu mi le pot controla. Sunt foarte puternice si la un moment dar sunt apasatoare si imi scapa situatia de sub control'' ...astea nu sunt emotii firesti, astea sunt emotii care te pot baga in probleme. Daca te pierzi cand intri in depasire si din fata vine tirul, sau daca un idiot iti taie calea si tu iei mana de pe volan ca te preseaza emotiile s-ar putea sa fie nasol...

| Pool77 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, control de sine. Incearca sa te calmezi, si gandeste-te ca totul va fi bine, concentreaza-te la bine si gandeste-te ca totul va merge asa cum ti-ai propus.

| Maxxie explică (pentru blAster85):

Beau foarte multa cafea, cred ca asta este problema.

| Maxxie explică (pentru 1Q):

Ai perfecta dreptate.

| Maxxie explică (pentru blAster85):

Multumesc, chiar m-ai ajutat! O sa te recompensez!

| blAster85 a răspuns (pentru Maxxie):

Baftahappy

| 1Q a răspuns (pentru Oana92):

Tu nu intelegi ca aceste emotii apar doar cand ai politistul langa tine, cand o sa termine examenul o sa conduca singura si nu o sa mai aiba motiv sa aiba emotii ca nu o mai preseaza nimeni nici politia nici instructorul face ce vrea

| coco4782 a răspuns:

Condu de parca ai fi singura... oricum militianul n-o sa te bage in seama prea mult, asa ca nici tu pe el