| Kazyan99 a întrebat:

Salut! Am răcit foarte tare acum 2 ani (nu m-am dus sa confirm dacă a fost covid sau nu) si de atunci când tușesc simt ca se rupe la nivelul gatului iar după se resimt arsuri în piept. De câteva luni, simt mucus formându-se în gat continuu și se simte ca un nod în fiecare zi. Încerc sa-l înghit dar degeaba, el se tot formează. Culoarea limbii parca s-a schimbat un pic. Când încerc sa fac exerciții, sport, sa fug, încep arsurile în piept. M-am dus la pneumologie, am făcut radiografie la plamani, nimic. M-a trimis la ORL, a zis ca e din cauza intenstinelor și a zis sa iau tratament 1 luna de zile cu Omnibiotic 6 și Omeprazol (sunt de stomac toate astea). Eu tind sa cred ca nu-i de la stomac. 100% ar fi o infecție la nivelul gatului, un doctor pneumolog, după radiografie mi-a mai recomandat sa fac examen de sputa. Voi ce ati crede va poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Tot la medic vei gasi rezolvarea. Uite cateva sugestii de afectiuni conf AI:

Reflux gastroesofagian (GERD): Acesta este o condiție în care acidul stomacal se întoarce în esofag, provocând simptome precum arsuri în piept și senzația de nod în gât. Omeprazolul este adesea prescris pentru a trata GERD, prin reducerea cantității de acid produsă de stomac. Deși ai îndoieli, este posibil ca simptomele tale să fie legate de reflux, dat fiind că tratamentul recomandat este tipic pentru această afecțiune.

Probleme post-infecțioase: Dacă ai avut o infecție respiratorie severă în trecut (fie că a fost COVID-19 sau alt tip), este posibil să experimentezi simptome reziduale sau complicații pe termen lung, cum ar fi sensibilitatea crescută a căilor respiratorii sau producerea excesivă de mucus.

Bronșită cronică sau alte afecțiuni pulmonare: Aceste condiții pot provoca simptome precum producerea excesivă de mucus și disconfort la nivelul pieptului, în special în timpul efortului fizic.

Astm sau sensibilitate la nivelul căilor respiratorii: Astmul sau alte forme de hipersensibilitate la nivelul căilor respiratorii pot provoca simptome similare, inclusiv dificultăți la efort și senzația de nod în gât datorită inflamației.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie gastrita acida, care face ca acidul gastric sa urce sus pe gat si de aici usturimile din gat.
Poti dormi cu capul sus, pe o perna sau 2, in asa fel ca acidul sa nu mai poata urca in gat si nu vei mai avea ursuri pe gat.
Este de altfel recomandat ca ultima masa inainte de culcare s afie cu 3 ore inainte sis a nu fie foarte mulat maancare, ca sa se digere si sa nu mai fie nimci in stomac, cand mergi al culcare.

De curand am vazut un video cu un medic popular in Romania, care declara online ca gastrita se poate rezolva extrem de usor, in doar 7 zile, daca mananci NUMAI carbohidrati cat mai naturali si bei apa plata sau ceai de plante.

https://www.drmax.ro/......u-sanatate

| ioana748 a răspuns:

Ti a recomandat foarte bine medicul respectiv examenul de sputa, iti va spune concret despre ce este vorba, infectie bacteriana, virala sau fungica si vei primi tratamentul adecvat.
Posibil sa fie o candidoza.
Sanatate,