| nicole_2521 a întrebat:

am si eu mica >nelamurire:.Mi s-a recomandat de medic anticonceptionalele Yasmine pentru reglarea menstruatie.Ce vreau sa va intreb...le iau inainte de menstra si in perioada menstrei nu le iau sau in perioada de menstruatie adica din prima pana in ultima zi le iau si apoi fac pauza pana la urmatoarea menstruatie
laughing) Plz help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-ai inteles cum se iau, ceea ce este foarte grav in cazul unui tratament atat de dificil cum este cel cu contraceptive orale. In principiu, ar trebui sa citesti prospectul cu mare atentie de 15-20 de ori (se recomanda sa-l inveti pe dinafara) si apoi sa mai platesti o consultatie ginecologica in care sa-l intrebi pe medic tot ce nu ti-e absolut clar. In principiu, pastilele se incep in prima zi a menstrei, se iau cate una in fiecare zi timp de 21 de zile, apoi se face o pauza de 7 zile si, din ziua 29 se incepe o noua folie. Menstra incepe in perioada de pauza si se termina dupa inceperea noii folii.

1 răspuns:
| Chaterinna a răspuns:

Prospectul este foarte clar!
Mod de administrare Yasmin:
Blisterul YASMIN contine 21 comprimate filmate. Pe blister, fiecare comprimat este marcat cu ziua din saptamana in care trebuie administrat. Utilizati comprimatul la aproximativ aceeasi ora in fiecare zi, cu putina apa daca este necesar. Urmati directia sagetii pina cind ati terminat toate cele 21 comprimate. In urmatoarele 7 zile nu veti mai utiliza comprimate. In decursul acestor 7 zile trebuie sa inceapa menstruatia (singerare de intrerupere). De obicei, aceasta va apare in ziua 2 - 3 de la ultimul comprimat YASMIN. Incepeti urmatorul blister in a 8-a zi, chiar daca menstruatia continua. Aceasta inseamna ca veti incepe intotdeauna un blister nou in aceeasi zi a saptaminii si, de asemenea, ca singerarea de intrerupere va apare aproximativ in aceeasi zi, in fiecare luna.
Administrarea comprimatelor YASMIN trebuie sa inceapa in prima zi a sangerarii menstruale. Utilizati un comprimat marcat cu ziua respectiva din saptamana. Daca sangerearea incepe intr-o zi de Marti, incepeti blisterul cu un comprimat din folie pe care scrie Marti.