| Cristii2001 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Din ce alimente luam cele mai multe vitamine? Dar calciu si fier?
Multunesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Luizaaa a răspuns:

Citricele contin vitamina C (in general fructele acre ) Toate fructele si legumele contin fiecare un anumit complex de vitamine chiar si grasimile. Calciu poti lua din fasole, dar si lactate. Cu cel mai mult aport de fier este spanacul. Sunt multe de zis asa ca iti las acest link
http://www.sfatulmedicului.ro/......mine_10411

| nopainkiller a răspuns:

Salutare!
In primul rand vitaminele pot fi gasite in legume si fructe! Pe de alta parte calciul il vei gasi in lactate si branzeturi!
Iar fierul in carnea de peste!
Vorbesc despre aceste alimente pentru ca sunt singurele cele mai bogate in resursele enumerate de tine!

| Francisco12231 a răspuns:

Eu stiu ca fierul il luam din spanac. Atata stiu din ce ai spus te rog funda happy