| Slendăriț a întrebat:

Ce este bun pentru a intari sistemul imunitar cu calciu fier si vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Sistemul imunitar nu are nicio treaba cu calciul si fierul.

| danielaxyz a răspuns:

Spirulina e cea mai complexa, sau daca vrei altceva, echinaceea

| Empathizer a răspuns:

Sistemul imunitar nu e beton, ca sa-l armezi cu fierlaughing

Vitaminele, calciul, fierul si alte minerale ajuta numai daca ai carente (lipsa) de vitamine sau minerale. De exemplu, daca ai lipsa de vitamina D faci rahitism, o boala care afecteaza in principal cresterea oaselor, dar care scade si rezistenta la infectii. Si anemia poate sa scada rezistenta la infectii, din cauza ca in anemie scade hemoglobina, care are rolul de a transporta oxigenul spre tesuturi. Astfel ca sistemul imunitar nu mai primeste nici el suficient oxigen pentru o functionare normala.

In aceste cazuri insa nu e vorba de boli ale sistemului imunitar in sine, ci de consecinte ale aprovizionarii deficitare a acestuia cu materialele necesare unei bune functionari.

Daca exista o boala a sistemului imunitar (SIDA, leucemie, alte imunodeficiente), trebuie tratata boala respectiva.

Ca sa stimulezi un sistem imunitar normal, pentru a fi mai bine pregatit sa faca fata unui atac microbian, e bine sa ai toate vaccinarile la zi. Iar pentru microbii pentru care nu exista vaccin, poti folosi imunomodulatoare nespecifice (echinaceea, catina si multe altele).

| cammm a răspuns:

Principalele surse naturale de fier sunt: cerealele integrale, fasolea, spanacul, carnea de vita si galbenusul.

Calciul se gaseste mai ales in lapte, lactate si cereale. O portie de 30 g cereale asigura 10% din doza zilnica recomandata de calciu pentru copiii intre 9 si 18 ani, iar un bol de cereale cu lapte - aproape 30% din aceasta doza.

| Anna333 a răspuns:

Anemia nu este acelasi lucru cu imunitatea. Daca ai imunitatea scazuta cel mai probabil exista anumite infectii in corp. Eu pe langa anemie am imunitatea extrem de scazuta. Am luat cateva luni fier, calciu, dar trebuie luate cu anumite substante care sa le ajute sa fie absorbite in organism. Cat despre imunitate am luat Baraka si extract din muguri de coacaz negru.(gasesti la plafar), dar nu lua nimic fara sfatul medicului. Ceea ce a fost bun pentru mine tie ti-ar putea face rau.(ma refer la baraka, e totusi medicament), dar extractul de coacaze este foarte bun si ti-l recomand cu toata increderea. du-te cat mai repede la doctor sa aflii unde este problema, eu am infectii foarte grave la dantura si de acolo a pornit totul

| Gabilsson a răspuns:

Nu inteleg exact intrebarea! In principiu sistemul imunitar nu poate fi intarit cu nimic din exterior (chiar daca sunt o gramada de reclame care sustin acest lucru). Calciu, fier si vitamine iei atunci cand ai carenta (adica lipsa). Lipsa poti sa ai atunci cand ai anumite boli, pierzi pe undeva (sangerari, diaree etc) sau cand nu mananci cum trebuie.