| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, urmeaza sa fac injectabil, timp de 6, daca nu 14 zile, si nu stiu cum sa procedez.
Ar trebui sa-mi fac injectii intramusculare (adica in fund) sau sa aleg sa stau cu o branula la mana in aceste zile?
Din cate am inteles, la intramusculare daca injectia e gresita, sau chiar si daca e corecta, ustura sau te poate si durea timp de cateva ore dupa, in schimb cu branula singurele dezavantaje ar fi e ca te poate deranja pe mana si la dus trebuie sa acoperi o punga.

Cer niste pareri pentru ca nu am facut niciodata injectii, nu am avut nevoie de asa ceva si nu stiu cum sa procedez, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Depinde de modul in care trebuie administrat serul! Unele se fac intramuscular, altele intravenos, altele subcutanat. Daca serul este "uleios", este absolut interzis sa fie injectat intravenos. Poate produce embolii care pot fi fatale.
Branula se foloseste pentru injectare intravenoasa. Daca serul se poate injecta asa, alege branula. Daca nu, si recomdarea de injectare este intramuscular, n-ai ce face, pui fundul la bataie!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de injectie! Unele se fac doar intramuscular!
Eu cred totusi ca, injectia intramusculara, facuta zilnic, este mai sanatoasa decat branula, care poate sa perforeze vena din cauza unor miscari neadecvate, fiind total incofortabila.

| Happy33 a răspuns:

Cred ca preferabil e sa pui branula.

| Alex1992buc a răspuns:

Mai bine ttage pe nas; injectiile sunt ultimul pas

| suiramikkk a răspuns (pentru Alex1992buc):

Am incercat si asta, dar cand ai o infectie la picioare de abia poti sa mergi, n-ai ce facelaughing)) alea doar te fac sa uiti de dureri

| Anastasie a răspuns:

Alege branula! Intramuscular e dureros.