| D90 a întrebat:

Salut am si eu o problema : am aproape 20 ani si am rahitism la piept (scobitura in partea dreapta) si as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva si ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| tarziu a răspuns:

O verisoara de'a mea avea aceeasi chestie, dar a inceput de la 13-14 ani cu innotul si exercitii. La varsta ta, ar fi mai bine sa mergi la doctor.

| Gospell a răspuns:

Presupun ca se mai poate face operatie.
Cunosc pe cineva care are acea scobitura in piept (pectus excavantum). Doctorii i-au spus sa faca innot... dar nu prea a avut rezultat. (precizez ca acea persoana are 19 ani). Din cate stiu, operatia se face doar daca acea scobitura iti afecteaza plamanii sau inima.

| Lwka a răspuns:

Nu stiu...Cred ca ar treubi sa iti faci radiografie, daca nu ai facut fa-o.