| Andy40 a întrebat:

Salut happy
Am si eu o problema care nu stiu as vrea niste sfaturi de la voi care sa ma ajute sa ma orientez si cineva care se pricepe la asa ceva nu pareri care a trecut care. Prietena mea acuza de aproximativ 1 an si ceva niste dureri de cap spontane asa spune ca o doare capu asa la frunte si se lasa spre tample dar durerile se duc dupa aproximativ 5 -10 minute nu sunt permanente si nu ia pastile cateodata a spus ca o tin si ore. Eu am impresia ca este o raceala dar nu stim exact si cautam pe cineva care sa ne indrume? Ce ar putea sa fie? la ce doctor sa mergem? Cat ar costa investigatile? Trebuie sa faca analize? Tomograve ecografi nu stiu ca nu ma pricep in acest domeniu explicati-mi voi va multumesc mult! Sa imi spuneti si pretul ca nu prea stau bine cu bani dupa posibilitati sad Multa sanatate sad!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NicoletaOriflame1986 a răspuns:

Când te doare fruntea

Atunci când durerea apare în față, în zona frunții, aceasta ar putea semnala că ai ochii foarte obosiți sau că nu ai băut destulă apă (ești deshidratată). Alte motive pentru care ai astfel de dureri: sinusuri blocate, migrene, durere de tensiune.

Durerea tâmplelor

Atunci când te dor tâmplele, durerea ar putea semnala tensiune ori durerea de trigemen (aceasta este puternică, apare de obicei la ceafă, însă poate radia și înspre tâmple). Durerea "cluster" mai poate radia în zona tâmplelor, rareori.
Totusi iti recomand o vizita med de familie s aiti dea trimitere catre un doctor specialist neuroog. Costuri depinde daca va duceti la privat sau stat, daca prietena este asigurata consulatia ar trebui sa fie gratuita daca nu e asigurata iti percepe tarifful sau de consultatie care poate varia intre 50 si 100 de ron.La privat consultatia este mai costisitoare nu stiu exact. Oricum sfatul meu este sa nu amanati deorece nu este chiar normal ca aceste dureri de cap sa persiste in timp, nu sunt doctor dar poate fii semnul a ceva mai serios.Nu veti stii pana nu mergeti la doctor!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima data ar trebui sa mearga la medicul de familie si acesta, daca va fi nevoie, o s-o trimita la un medic specialist.

| CuriousStuff a răspuns:

Se duc doar pe o parte? Durerea "pulseaza"? S-ar putea sa fie o migrena, daca e asta partea mai rea e ca nu prea exista tratament care se dea cine stie ce rezultate.
Orice ar fi, trebuie sa mearga la medic. Cum au spus si utilizatorii de mai sus, daca stii cum sa te invarti nu platesti nimic. Mergi la medicul de familie, daca este asigurata nu plateste nimic pentru consultul de specialitate cu trimitere de la medicul de familie.
Cat despre analize, asta nu iti putem spune cat o sa coste, depinde de ce suspecteaza medicul. Ca poate ii cere doar niste analize de 40 de lei sau poate ii cere RMN de 400 de lei (putin probabil) dar preturile pot sa varieze extrem de mult daca nu e asigurata. (daca e asigurata majoritatea investigatiilor se fac gratuit, doar putine se platesc si in cazuri relativ rare)

Multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| OMEGALIN a răspuns:

Avand in vedere perioada indelungata de cand are aceste dureri, e clar ca nu e o raceala.Iar ca sa-ti spun acum ce ar putea sa fie, nu am cum, deoarece aceste lucruri necesita putina analiza, trebuie sa mearga la medic si sa vada mai exact problema.Nu o neglija, un an e o perioada indelungata, du-te chiar maine cu ea si vezi problema.Iar doctor poti incepe cu cel de familie sa vezi o parere, sa-ti faci o idee legat de ce ar putea avea, iar de acolo te va trimite doctorul mai departe unde considera ca e nevoie.Costul e greu de precizat deoarece inca nu se cunoaste problema, o sa afli doar mai tarziu, dupa ce afli ce are si neaparat sa-si faca si niste analize.Tomografe si ecografii doar daca o trimite doctorul, dar niste analize iar asa sa-si faca cat de graba.
Multa sanatatie tie si prietenei tale, sper sa nu fie o problema mare sau chiar sa nu fie o problema deloc si sa scape cat mai usor. happy

| 2P a răspuns:

In primul si in primul rand prietena ta trebuie sa ajunga la medicul de familie, acesta ii va da o trimitere catre un neurolog, neurologul daca in urma consultatiei si descrierii voastre a simptomelor considera ca e de el ii va da un tratament si ii va spune sa revina la control peste aproximativ 2 saptamani, daca nu e de el sau in urma tratamentului nu se vad imbunatatiri ii va da trimitere catre alt medic ORL sau Oftalmolog sau Cardiolog Pentru ca te poate durea capul din NUMEROASE motive!
Pretul! Cu bilet de trimitere nu platesti, sau platesti la jumate,
Iar fara bilet daca te duci in particular e in jur de 100 lei consultatia

| Glasshead a răspuns:

Ar putea lua o trimitere de la medicul de familie #gratis happy.
Sanatate!
P.S. Merit funda?