| acerasus09 a întrebat:

Am si eu o problema cu ochii. Zilele astea, m-am trezit dimineata cu niste umflaturi pe pleoapa, ca niste bube. Cand clipesc (la ochiul drept este mai accentuat), am o mica senzatie de durere. Sunt niste bube rosii, nu stiu cum sa le descriu. Nu sunt ulciori. Sunt bube, mai mici decat cele de tantar, rosii. Parca as fi data cu fard. Nu stiu cum sa scap de ele, ceva idei? maine ma duc la piscina, am programat asta de mult timp, sa merg cu prietenele la piscina, iar acum nu pot da inapoi pentru ca e stabilit din timpul scolii. E vreo problema daca imi intra apa in ochi cat timp am umflaturile alea? mentionez ca nu ochii sunt umflati, doar zona pleoapelor pe care se afla acea "buba".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneti niste comprese cu tinctura de bitter suedez pentru a le trata rapid.
E posibil ca apa din piscina sa ti le inrautateasca daca nu le tratezi mai inainte.

| andrw1929 a răspuns:

Du-te la un doctor!
Succes!

| Dєєa a răspuns:

Buna
Pai cel mai bine ar fi sa stai linistit. Sfatul meu ar fi sa mai stai asa doua-trei zile (adica sa iti faci ceai de musetel si sa-ti dezinfectezi locul acela) si daca nu dispare acea umflatura, te duci la un doctor. Multa sanatate si ai grija! kiss

Funda?

| Athée a răspuns:

Nu mai sta, du-te la oftalmogol! Daca nu ai timp fa-ti macar un ceai de musetel si dezinfecteaza locul. Nu sta la soare.

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Ai mai multe solutii in problema ta.sa mergi la un doctor, sa incerci sa pui gheta pe zona afectata, cand mergi la piscina pune-ti ochelari de soare si nu intra cu capul in apa si fereste-te cat de cat de soare. sper sa te ajute sfaturile mele cat de cat

| SparkleO a răspuns:

Prietene, nu am mai auzit de asa ceva.
un medic oftalmolog te poate ajuta. fa-ti o programare si du-te. iti va da ceva picuri sau creme... si totul se va rezolva

| acerasus09 explică:

Dar stiti doar, la piscina merg cu prietenele (sunt fata) si ele mai in gluma ma baga cu capul in apa si sunt tot felul de ratati pe acolo care fac la fel. Este vreo problema daca ma ud un pic pe ochi? Nu cred ca pot rezista fara sa ma ud laughing.