| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am si eu o problema de ceva timp. La subrat oricat ma spal cu sapun, el de dus, sampon, etc, ramane mirosul urat de transpiratie si pielea de la subrat este mai inchisa la culoare (pare murdara). Ma spal la subrat dimineata si seara, folosesc si deodorantul dar mirosul urat nu dispare. Ce as putea sa fac?
Metionez ca am incercat bicarbonat de sodiu, lamaie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga user H0obit,
Mirosul urat al subratului ar putea fi infleuntat de celelalte parti ale corpului, care raman nespalate!
Fa dus ZILNIC pe tot corpul cu apa calda si sapun si vei vedea ca nu vei mai mirosii.
Nu uita sa schimbi zilnic hainele, inclusiv chilotul, dupa fiecare dus.

| H0oByT a răspuns (pentru Violleta2022):

Consider acest raspuns dat asa ca sa fie. Eu vorbesc strict de subrat, ma spal zilnic si normal, si imi schimb si hainele.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ai par trebuie ras mereu pentru ca parul pastreaza mirosul "viu".
Daca nu, inseamna ca asa transpiri tu si nu prea ai ce face. Poate sa mai incerci si alte marci de antiperspirant (nu deodorant) pana gasesti unul bun

| Violleta2022 a răspuns (pentru H0oByT):

Eu am vorbit foarte serios!
Bacteriile care se inmultesc si putrezesc provocand acel miros se pot transfera de pe corp la subrat si viceversa.
Spalatul numai la subrat cum ai mentionat mai sus, nu este suficient, trebuind sa elimini toata mizeria si bacteriile in acelasi timp, de aceea am recomandat DUSUL ZILNIC pe tot corpul cu APA CALDA si SAPUN si schimbarea hainelor.
Nu ar trebui sa te simti ofensat, acand cineva iti explica acest lucru, in fond este o problema de igiena, pe care ori o executi neglijent, ori incorect, ori insuficient.
In ce priveste culoarea subratului ar fi trebuit sa stii pana acum, ca este mai inchisa decat restul pielii, la toata lumea.
O alta zona de pe corp unde pielea este mai inchisa la culoare, este cea a organelor reproducatoare: penis, testicule.
Si acolo spalarea trebuie facuta foarte-foarte bine, zilnic, cu apa calda si sapun, eliminand orice bacterie care se poate inmulti si migra in alte zone ale corpului.
Vad ca ai doar 15 ani, ceea ce ma duce cu gandul ca nu stii inca sa te speli corect, chiar peste tot, dar nu-i rusine sa intrebi si nici sa incerci sa inveti, mai ales ca ai inceput sa produci sperma, iar polutiile nocturne sau masturbarea poate sa lase sperma in faldurile cuculetului, care nespalate imediat cu apa calda si sapun, se usuca si formeaza smegma, care in timp miroase f urat si se intareste, putand provoca infectii.

| Irinelp a răspuns:

Ai putea să mergi la un dermatolog să îți prescrie un produs special contra miros urat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca transpirația este excesiva, transpiri foarte rău și e urat mirositore, afecțiunea se numește bromhidroza. trebuie sa mergi la un medic dermatolog și să schimbi complet stilul alimentar.

| MaraAlexandra87 a răspuns:

Buna! Se mai intampla uneori ca orice faci sa nu treaca mirosul. Cred ca depinde foarte mult si de ce deodorant folosesti. Eu iti recomand unul de la Vichy (costa in jur de 50 lei) si se numeste Traitement anti-transpirant 48 h / 48Hr Anti-Perspirant Treatment. Este super bun si odata ce il aplici te protejeaza de orice miros pe tot parcursul zilei. De asemenea, este recomandat pentru piele sensibila, deci e foarte bun. Daca vrei sa il cumperi se gaseste in farmacie si are un capac verde/turcoaz, e deodorant roll on. Acum, cu pielea inchisa...este normal sa ai piele inchisa la subrat. La subrat si in zonele intime pielea este mai maronie, deoarece sunt niste zone foarte vascularizate. Nu prea ai ce sa faci in legatura cu asta. Stiu ca exista niste chestii cu care iti poti decolora pielea astfel incat sa fie albe, dar nu am neaparat un produs pe care sa ti-l recomand pentru asa ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru H0oByT):

Pielea are bacterii bune și bacterii rele. Tu ai omorât bacteriile bune. Nu te mai spăla timp de două săptămâni decât pe palme și fund. Pe urmă la fel două săptămâni, samd.