| Ionelabutnaru390 a întrebat:

Am și eu o problema..., îmi întârzie menstruația de 11 zile. In ultimele luni îmi venea pe 20-21-22 dar acum suntem in 31 și nu mi-a venit, nu cred ca ar putea fi dereglări hormonale deoarece așa îmi vine de mult timp (aproximativ 7 luni). Mi-am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ pe data de 23...

Va rog foarte mult sa ma ajutați, sunt foarte speriata și stresată. Aștept un răspuns cât mai rapid!????Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Repeta testul de sarcina, ca l-ai facut in prima zi de intarziere (23 dec), fiind facut incorect si eronat!

Un test corect de sarcina se face DUPA 7-10 zile de inaterziere, in situatia in care ai ciclul menstrual de tip REGULAT.

Cand ai ciclul de tip NEREGULAT (cum il ai tu acum), testul il faci DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| coffeerelated a răspuns:

Mai repeta testul de sarcina

| CosminDT a răspuns:

Cunosc ceva persoane cu aceeasi problema ca si tine happy
se intampla uneori ca dereglarile de genul sa apara si de la stres, mancare, si multe alte lucruri pot provoca intarzieri sau chiar ca treaba sa se intample inainte de termen.
cineva a stat stresata mai mult timp, cam o luna si jumatate, dar in final, tot i-a fost ok.
daca tu esti sigura ca nu ai facut nimic naspa, atunci nu e nimic grav,
totusi, daca problema persista, iti recomand sa consulti un doctor happy