| Anonim430 a întrebat:

Dacă ai hipertensiune, ritmul cardiac va fi mare și dacă ai hipotensiune, ritmul cardiac va fi mai mic sau invers?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De pe net aflam :

Hipertensiunea arteriala (HTA) este o "boala tacuta", fara simptome specifice, doar cresterile bruste si importante ale tensiunii arteriale (salturile hipertensive) se pot manifesta prin cefalee, ameteli, zgomote in urechi (acufene) sau tulburari de vedere - "muste zburatoare" (fosfene), greturi, stare de rau general.

Hipotensiunea este termenul medical ce desemnează o valoare scăzută a tensiunii arteriale (mai scăzută decât 90/60). În practica medicală, tensiunea arterială este considerată a fi prea scăzută doar în cazul în care sunt prezente anumite simptome."

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Hiper vine de la mare, hipo de la mic.

| vatadezahar24 a răspuns:

Ritmul cardiac nu este în funcție de tensiune. Poți avea hipertensiune cu puls mic, și invers