| JuSt222 a întrebat:

Am si eu o problema.
Ma confrunt cu deficit de atentie. De cand ma stiu mi-a fost greu sa memorez. Cand ma apuc sa invat dupa 20 de secunde imi zboara mintea la altceva, imi dau seama ca am iesit din realitate dupa care iar stau 20-30 secunde si imi zboara mintea. Ma enervez foarte usor, mai ales cand nu inteleg. Si la scoala cand explica profesorul sunt momente in care eu sunt in alta parte. Nu reusesc sa ma focusez. De exemplu daca la scoala vb profesorul eu am foarte multe momente in care incep sa visez cu ochii deschisi. Ma gandesc ce face X, ce a zis Y acum nu stiu cat timp. Cand ma apuc de invatat la engleza si dau de un cuvant stau si ma opresc... Dar in franceza cum se spune? Si tot asa.
Se poate sa fie ADHD?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi dar si o lipsa de concentrare. Mergi la medic cu unul din parinti.

| Divy a răspuns:

Nu e nici un sindrom, cauzele care te fac atât de "aerian" sunt:
- onania, datul la manivelă, "laba"
- vizionarea de imagini sau video-uri cu caracter explicit
- jocurile de orice fel la care stai ore în şir zi de zi
Recomandările în acest caz sunt înfrânarea şi abţinerea, de tehnologie se lipsesc puţin dar fă cu măsură!