| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am vazut pe multe produse gen sucuri si alte porcarii din astea trecut 100 de mililitri = 250 kcal, ce inseamna 250kcal in calorii normale? nu inteleg cum se calculeaza de exemplu o punga de snacksuri dinalea VIVA pe ea scrie sa zicem ca are 800 de kcal la suta de grame o punga are 200 de grame de 1600 kcal deci cate calorii asimilezi la final dupa ce mananci o punga de snaksuri dinalea? aproximativ 2000 de calorii? sau cum?

din cate stiu un om are nevoie de 2000-2200 de calorii pe zi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Pai prefixul "kilo" e clar, se refera la o mie de ceva. Deci 1000 calorii. In nutritie s-au cam amestecat termenii, asa ca mai bine citeste aici si o sa-ti dai seama :)
http://www.hotnews.ro/......riilor.htm

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Deci din ce scrie acolo si ce deduci tu inseamna ca 100 de mililitri de pepsi au 250 de kilocalorii asta inseamna 250 ori 100 si ne da numarul de calorii deci daca bei un pahar de pepsi sau ceva iei la tine 250 ori 100? calorii? nu se poate, nu cred ca e asa

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Uff...
Uita-te si aici, poate te lamuresti.
http://blog.gatesteinteligent.ro/2010/04/calorii-kilocalorii/

| Cosmin86 a răspuns:

Gandeste doar in kcal, lasa cuvantul "calorii".

1 kg de grasime = 7700 kcal. Corpul arde zilnic aprox. 2000 kcal ( in functie de metabolism )