| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut,apa de la robinet are gust de clor si cum se stie clorul in exces poate cauza probleme la stomac(si asa am afectiuni cu stomacul), am gasit doua modalitati fara bani(ca nu am bani de filtre)prin care sa elimin clorul: prin fierbere sau prin lasare apei sa stea timp de 3 zile si clorul se evapora. Am ales ultima varianta ca sa nu stau cu oala si multa caldura si aburi vara in casa, deci intrebarea este: cat ar fi maximum ca apa sa stea la o temperatura(vara) in casa intre 25-maxim- 30C fara sa cloceasca? Daca aveti si alte idei sunt bine venite...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E 30 lei un filtru care te tine 8000litri

| CattanyMihai778 explică (pentru suntserios):

Si carbuni nu costa bani si paremise ca se tot schimba la filtru, sa fie filtru pentru neutralizarea clorului nu numai pentru reziduri, da-mi un link sau spune-mi modelul

| Sonia822 a răspuns (pentru suntserios):

La 30 lei iti filtreaza spermatozoizii. Nici unul de 5000 ron nu filtreaza mai nimic. Pamant si inca cateva chestii neimportante.

| Andreeush a răspuns:

Nu mai bea apă de la robinet că nu e bună.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu folosesc apa plata. Daca o cumperi in cantități mai mari din depozite eși mai lesne, dar apa de la robinet corpul meu nu o suporta sub nici o forma.Este mai bine sa prevenim îmbolnăvirea decât sa o tratam după. Costa mult mai mult.

| Sonia822 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ana, N-ai ce sa previi. apa imbuteliata are multe, fluor, dar si nitrat, ca sa reziste. Avand nitrat, nu poate depasi la fierbere 40 grade, daca pui de-o ciorba, se produc reactii chimice, o otravesti mai rau. Si-apoi, nitratul cand intalneste o proteina (de ex. carne) se transforma in nitrit, si da cancer. Oricum o dai, apa o ai otravita. In prezent, toate firmele de apa au fost privatizate, nu mai au patroni romani.

| CattanyMihai778 explică (pentru Sonia822):

Sonia cum spui si putin stiu nici apa inbuteliata nu-i chiar asa buna, reziduri de plasti daca are multe minerale piatra la rinichi, cum spui nitrat si flour, eu tot pe varianta apa de robinet vreau sa merg dar sa rezolv cumva cu corul, ma amuzat tare faza cu sperma ai fost tare haioasalaughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Sonia822):

Locuiesc la tara. Nici o fântână din localitatea mea nu are apa potabila.Am apa si de la rețea.Nici din fantani si nici de la rețea nu pot folosi. In schimb apa plata o pot folosi si pentru băut si pentru gătit, macar ca organusnul meu este foarte sensibil.Este adevărat ca sunt vegetariana total, nu consum nici lapte, nici oua.Sa fie acesta motivul ca o suport?

| Sonia822 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Apa imputeliata poate fi folosita pe bau, dar nu poate fi fiarta la mai mult de 40 grade. Ca sa faci o ciorba, clocotesti apa. Apa clocoteste la 100 grade... Inainte, pe eticheta era o mentione unde se specifica `` a nu se fierbe``, dar au scos-o de cativa ani. Uite, ia o sticla de Aqua Carpatica si citeste la ingrediente. Scrie ca are nitrat. Apoi cauta pe net despre nitrat la temperaturi inalte. Ar trebui un put forat la mare adancime. D-ala electric. Nu stiu sa-ti zic mai multe.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Sonia822):

Este adevărat ca Aqua Carpatica nu o folosesc pentru ca e foarte scumpa.Eu folosesc si îmi face bine ROUA APUSENILOR, care este apa de izvor plata si are mențiunea:"apa de izvor îmbuteliata in stare naturala".
Izvorul Lucia, Peșteră Lucia, Comuna Sohodol, județul Alba.Prețul este jumătate din prețul lui Aqua Carpatina.

| Sonia822 a răspuns:

Trebuie sa fierbi apa 16 minute minimum pentru a elimina clorul, insa nu vei elimina cloramina! Apa de la canal e otravita cu multe. De exemplu, de pe gropile de gunoi se scurge zeama aia, numita levigat. Aia intra in sol, noi bem apa din primul agvifer, dar e otravit si al doilea agvifer. Inchipuie-ti ce se arunca. Pt ca se arunca si de la clinici, spitale, picioare de diabetic, pansamente tbc, etc incineratoarele sunt in aceeasi curte cu groapa, si mai baga si pe groapa. Deci ai boli in apa. Orice. Apoi apa imbuteliata are multe, fluor, dar si nitrat, ca sa reziste. Avand nitrat, nu poate depasi la fierbere 40 grade, daca pui de-o ciorba, se produc reactii chimice, o otravesti mai rau. Si-apoi, nitratul cand intalneste o proteina (de ex. carne) se transforma in nitrit, si da cancer. Oricum o dai, apa o ai otravita. In prezent, toate firmele de apa au fost privatizate, nu mai au patroni romani. Daca afle metode, sa scrii aici, ca ma intereseaza si e mine subiectul. Chiar foarte mult.