| Alfonse a întrebat:

Salut,as dori sa va adresez o intrebare,eu m-am nascut cu un rinichi unic stang, si as vrea sa aflu daca as putea sa practic sporturi de contact ca si performanta de exemplu:box,mma,judo,lupte libere,kick-box,muai thay,mma, jiu jitsu, etc.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Nu e indicat sa faci sporturi de contact cand traiesti cu un singur rinichi pentru ca ai risc de lezare crescut datorita loviturilor. Daca se intampla ceva cu rinichiul tau unic nu mai exista al doilea care sa compenseze. Atat timp cat intelegi pe deplin implicatiile si esti major decizia e a ta.