| VortexLuz a întrebat:

Am o mică curiozitate legată de bătaie. Dacă un copil de la vârsta de 12 ani se apucă de următoarele sporturi de contact: Box,KickBoxing,Lupte Libere, Judo, Jiu-Jitsu Brazilian și MMA, el practicând 10 ani la rând toate sporturile astea în paralel fără pauză, adică la 22 ani el să fie un luptător complet cum s-ar spune. L-ar mai putea bate cineva la parte-n parte? (Asta însemnând luptă corp la corp) Exceptând unu la fel ca el care să fii practicat tot asa 10 ani de sport de contact. Vă rog, fără raspunsuri la caterincă sau să spune-ți ca am numai bătaie în cap sau alte cct-uri. Este doar o curiozitate de a mea si aș vrea să aflu și alte păreri. Ps: Să nu-mi spune-ți că practicând 10 ani de MMA, nu ar mai avea rost să facă și celelalte sporturi.

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Nu poti sa inveti cum trebuie 6 arte martiale in acelasi timp. Pana si boxul si kickboxingul sunt destul de diferite intre ele. Parerea mea e ca daca faci 6 in acelasi timp, doar iti bati joc si nimic mai mult. In plus, de unde pana unde daca inveti ce ai enumerat tu esti un luptator complet? laughing Doar pentru ca tu le stii doar pe astea, nu inseamna ca doar astea exista. Lista artelor martiale e mult mai lunga de atat. Deci da, eu cred ca l-ar putea bate multi, probabil oricine a facut un singur sport de contact, dar cum trebuie, vreo 4-5 ani, poate si mai putin.

| FaraNume1245 a răspuns:

Normal că și-ar putea lua bătaie. Bătăile de pe stradă sunt diferite complet de luptele din ring.