| ChiukiuHamsler a întrebat:

Salut! As vrea sa donez in cadrul caravanei Untold, dar pentru mine este prima data cand donez si din ce am inteles de la prieten imi trebuie carte de donator si se poate sa imi fac acolo fiind prima data pentru mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa donezi si fara carnet. Probabil iti vor da o dovada ca ai donat. Daca mai donezi si la un spital, ulterior, o sa primesti si un carnet de donator in care se va specifica si donatia anterioara. Nu stiu daca au la ei carnete sa-ti faca pe loc!
Redau:
"Ca să puteți dona sânge, trebuie să îndepliniți următoarele condiții:
să aveți între 18 și 65 de ani
să aveți o greutate de cel puțin 50 de kilograme
să aveți tensiunea arterială cuprinsă între 100 mmHg și 180 mmHg
să aveți pulsul regulat, între 60 și 100 de bătăi pe minut
să nu fiți sub tratament medicamentos."

2 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"acum 2 ore | ChiukiuHamsler a întrebat:
Salut! As vrea sa donez in cadrul caravei Untold"
https://dexonline.ro/definitie/caravei
"1. Unealtă de pescuit de forma unei capcane deschise, care se instalează în lacurile litorale și în bălți pentru prinderea plăticii și a șalăului."

Untold e o chestie pe pescuit?!?
nu stiam, esti tare... RAUUUUUUU da' tot

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Brizbriz):

A vrut sa zica "in cadrul caravanei Untold". Se doneaza sange.