| yuP a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum ma pot hrani cu cartofi si orez pentru a profita de carbohidratii acestora?
Am inteles cartofi fierti in coaja si o cana de orez.
Dar cum adica o cana cu orez? Cartofii se fierb si se mananca cu coaja?
pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| blackfox a răspuns:

Daca fierbi cartofii cu coaja isi pastreaza mai bine vitaminele(dar apoi ii decojesti bineinteles).Cat despre carbohidrati, orezul este cel mai bun.Mai poti incerca si fulgi de ovaz cu lapte si o lingurita de miere,cereale in general,stafide, fasole, chiar si mazare.O cana de orez ar fi cantitatea pentru doua persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartofii ii fierbi fara sa ii cureti de coaja, dar atunci cand ii mananci, nu e obligatoriu sa manaci si coaja happy O alta varianta ar fi sa ii coci pe plita, tot asa, cu tot cu coaja. In cazul astora copti, coaja se poate manca, are gust fain.

O cana de orez se refera la masura. Pui orez in-tro cana si stii ca asta e cantitatea pe care trebuie s ao mananci. Apoi il pui la fiert si gata happy E mai sanatos orezul brun, integral.

| SciMMy a răspuns:

De ce crezi ca carbohidratii din cartofi iti vor aduce vreau beneficiu real calitatii vietii tale?
Sti ca se poate traii foarte bine fara carbohidratii?

.
Si ca sa fiu ontpic, oricum ai manca aceste 2 alimente tot bagi in tine "carbs", si da cartofii mananca-i cu coaja.