| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, autism si am deficit de atentie, ce trebuie sa fac ca sa nu o mai am ca ma gandesc sa dau si eu de permis sa vad cum e.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai sanse pentru permis cu asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu esti eligibil sa primesi viza psihologica, este mai bine sa nu iei niciodata permis, fiindca curiozitatea ta poate sa omoare pe cineva.

| carevaescu a răspuns:

Nu știu cât de grav este deficitul tău de atenție.

Dar dacă stai să te gândești pragmatic, acest deficit de atenție, dacă e serios, s-ar putea să ducă la accidente unde tu și alții vor fi răniți sau chiar uciși.
Vorbește cu doctorul tău să ți recomande în primul rând dacă ar trebui să conduci în starea în care ești.
Dacă nu atunci să îți recomande o cale de a te îmbunătății.

| Standt a răspuns:

Daca esti diagnosticat de medic cu autism nu vei fi admis nici la examenul pentru permisul de conducere.

| carevaescu a răspuns (pentru Standt):

Autismul e un spectru. Depinde de cât de grav este.

| Standt a răspuns (pentru carevaescu):

Depinde, dar nu pentru sofat.

| carevaescu a răspuns (pentru Standt):

Te gândești la un autism grav.

Dar în principiu se stabilește aptitudinea cu un examen psihologic. Oamenii care au o formă ușoară autism nu au nicio problemă in a conduce - cum ar fi spre exemplu sindromul asperger, care Este o formă de autism.

| Eireann a răspuns (pentru Standt):

Nu exista o lege in acest sens, daca sustine examenul si il trece poate sa conduct. Autismul e un spectru - de la persoane asa-zis "inalt functionale" pana la persoane non verbale, cu deficite motorii si sensoriale (autism de nivelul 3 - cel mai sever).

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Trebuie mai intai sa treci de analiza medicala pe baza careia ti se emite o fisa medicala care atesta ca esti apt pentru a conduce si a face cursurile pentru scoala de soferi, fisa se ataseaza la dosarul scolii de soferi si este obligatorie. Daca doctorul considera ca nu esti apt pentru a conduce un turism atunci nu vei putea face scoala de soferi, daca doctorul considera ca esti apt atunci mult noroc