| Percueu a întrebat:

Salut. Azi dimineață m-am lovit cu o sârmă (și mi-a intrat puțin mai tare) într-un nerv din mâna stânga pe la încheietură și mă furnică și mă înțeapă degetul mijlociu dacă fac și cea mai mica mișcare. De asemenea și vârful degetului ma doare și e amorțit. Doar dacă nu mișc mâna deoc nu ma doare. Îmi va trece în câteva zile? Dacă știți ajutați-mă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medicul de familie sau direct la urgenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh poate sa fie permanent. Mergi la farma si ia b12 ca sa isi revina nervii. Dar mergi si la medic

| SharpEagle a răspuns:

E greu de spus in cat timp va trece, trebuie sa te vada un medic.
Si cel mai probabil sa faci si un vaccin antitetanos (dar sa nu treaca mai mult de 2 zile de la incident, ca nu-si mai face efectul, deci Luni esti la medic la prima ora!)
Vaccinul asta se face pe schema de baza la nastere si se mai poate face din 10 in 10 ani. Depinzand si de varsta ta si de eventualitatea in care ai mai facut acest vaccin, nu e musai sa mai fie nevoie sa-l faci (medicul de familie stie istoricul si-ti va spune).
Daca ti-a amortit degetul nu inseamna neaparat ca ai intepat un nerv ci ca, poate, ai facut o inflamatie acolo, care sa apese un nerv.
Deci, te duci la medic.