| Anonimus12368j8 a întrebat:

Salut/Buna! Exista alimente care scad sau ajuta la anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cacao și cam orice conține magneziu.

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns:

NU. Dar se spune ca ciocolata ajuta mult. Pentru continutul sau de cacao. Ia din aia cu peste 75% cacao. Si NU umpluta cu ceva crema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magneziu ajuta oarecum dar nu mult. Reautoeducarea refluxului mental ajuta cel mai mult, când nu putem singuri, atunci apelam la psihoterapia cognitiv - comportamentala.

| Anemius34 a răspuns:

Da, lavanda sau mușețelul

| dinaprilie a răspuns:

Mariaioana cu visine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Pot să îți spun ce alimente nu ajută. Cele de origine animală. Restul ajută.

| Sekim a răspuns (pentru sadrian46):

Domnule Adrian, mă bucur nespus sa vad că și dumneavoastră sunteți informat cu privire la alimentație, dar, sa nu supraevaluam totuși veganismul. Din păcate, anxietatea este o afecțiune mentala peste care poți trece doar cu ajutorul propriei tale persoane, nu cu pastile sau alimente. Și dacă există pastile sau alimente care sa îl calmeze sau să îl facă fericit, tot nu ar schimba ceva, trebuie sa se ridice de jos singur și să devină o versiune mai buna a sa. Cu siguranță, recomand tuturor o alimentație vegana din miile de beneficii, însă, la întrebarea lui din păcate nu exista un răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sekim):

Unele anxietăți nici cu cele mai puternice pastile nu se ameliorează, cu hrana vegana nici atâta. Fobia sociala /agorafobia care se manifesta și fizic nu doar psihic te rupe, ma confrunt eu cu asa ceva și de abia xanax ul care e cel mai puternic anxiolitic ameliorează simptomele. Dacă vorbim de tulburare de panica nici atât hrana nu ajuta. Psihoterapia cognitiv - comportamentala împreună cu pastile anti-anxietate e cea mai eficienta metoda de a combate anxietatea. Hrana vegana e eficienta la boli autoimune nu la afecțiuni precum anxietatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Sekim):

Citește cartea Cum să nu mori de Michael Greger. El citează studii medicale seriooase care susțin acelaș lucru ca și mine.