| Silviullet a întrebat:

Salut.
Cand ma trage curentul incepe sa ma doara gatul, de obicei ma doare cand inghit, iar apoi ma face sa ma simt mai slabit in puteri.
Cu pastile nu imi trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ceaiuri calde si fular in jurul gâtului, permanent, până dispare durerea (inchide gura când mergi pe stradă, dacă nu porti mască, in acest fel, nici curenții de aer rece nu te afecteaza in zona sensibila)
Chiar si in casă, poti tine o esarfă subtire (oricat ti-ar fi de cald). Caldura in zona afectată, inseamnă vindecare rapidă.

Înca ceva!
Nu bea nimic rece si nici acidulat.winking

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma amuza teribil cand aud cum te trage curentul ala... cand in realitate curentul nu trage pe nimeni, asta fiind o gluma facuta de oamenii simpli si nestiutori, care nu stiu ca infectiile (virale si bacteriene) sunt cele care provoaca inflamatia gatului.
Mergi la medicul de familie sa vada ce ai si sa-ti dea tratament adecvat.
Sanatate multa!

| Silviullet explică (pentru Violleta2022):

E naspa sa te amuze teribil treaba asta. Are rost sa incep sa spun ca a bautut vantul foarte tare, eram mai lejer imbracat, putin transpirat, mi-a scazut imunitatea iar apoi au venit frumos virusii si m-au îmbolnăvit?
Sau pur si simplu, m-a tras curentul?
Nu toti suntem prosti, dar nici toti deștepți, zi faina.
Ps: se vede ca nu prea citesti imtrebarile bine, am scris clar ca nu merge cu pastilele. Nu e prima data cand patesc asta, am fost la medic, aceleasi chestii... Pastile, 1 saptamana de stat in casa, 0 rezultate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Silviullet):

O raceala banala nu se trateaza cu pastile, pentru ca este virala. Aceea trece de la sine, dupa ce sistemul imunitar o indeparteaza.
Ia de invata, ca nu-i rusine, sa nu mai spus niciodata ca te-a tras curentul, ca asa ajungem sa ne facem de rusine in lume.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că te trage curentul este o superstiție existentă doar la poporul român.

| gigite a răspuns:

Sirop de miere de albine intr-o gaura efectuata intr-o ridiche neagra, dupa un timp de macerare. De asemenea ceai de ghimbir. FUNDAAAA!

| Mavni a răspuns:

Pazeste-te de curent!

| Artemis68 a răspuns:

Salut. 3 lingurite de propolis dupa mese. Sanatate!