| anonim3264 a întrebat:

Salut,care este costul real al unui aparat dentar, inainte ca acesta sa ajunga in cabinetele dentare? De ce prețul este așa mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un aparat dentar se face din cateva grame de sarma otel inoxidabil si de plastic. Costul materiei prime este 1-2 lei.
Urmeaza manoperele care trebuie facute: luare de mulaj (forma de masura), costul materialului fiind cca 2-3 lei + manopera.
Tehnicianului trebuie dus mulajul si trebuie adus inapoi aparatul gata facut. Transportul cu curier rapid costa cca 20 lei.
Aparatul trebuie montat si ajustat in gura pacientului.

Pana aici, costul este pana la 25 lei.

Si acum urmeaza ce umfla nota de plata:
Ortodontul si tehnicianul ia cate un salar de minim 5000 lei brut (2600 in mana), iar asistentii lor jumatate, adica 2500 şei brut. In total 15000 lei brut.
La asta se mai adauga:
- facturile de utilitati, 500 lei la cabinet si 500 lei la tehnician = 1000 lei
- amortizarea (partea de pret din folosire) a utilajelor, mobilielelor, sculelor din cabinet si din laboratorul dentar, inca 1000 lei lunar
- salarul brut a contabilului si al femeii de servici inca 1000 lei.
- alte cheltuieli = 2000 lei
In TOTAL= 20000 lei

Aceasta suma trebuie impartit intre clienti.
Daca cabinetul are zilnic cate 2 pacienti rezolvati, atunci costul zilnic este de 20000 : 20 zile : 2pacienti = 500 lei.
Acesti bani sunt COSTUL revenit la UN pacient.
Firma care detine cabinetul dentar mai adauga la aceasta suma inca 20% profit, iar Domnul Stat mai ia 19% TVA din pretul final.
Astfel, clientului ii revine sa plateasca 700 lei pentru lucrarea facuta.

Reamintesc ca, materialele prime au costat cca. 5 lei. (!)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se folosesc materiale care costă scump. Nu există un preț real sau imaginar al unui produs. Prețul real este acela cu care produsul se vinde.

| ibaal a răspuns:

Iti dai seama ca depinde. Si in cabinet le umfla pretul pentru ca trebuie sa traiasca si ei bine cumvalaughing

| Alina2225 a răspuns:

Pretul difera de la cabinet la cabinet. Eu mi am pus un aparat dentar fix cu 1600 ron partea superioara+inca 1600 ron partea inferioara. Iar pentru aparatul dentar mobil am platit 600 de lei. Mai depinde si de gravitatea situatiei, spunea ortodontista mea