| imtheboss27 a întrebat:

Salut, Ce este calciu? Ala din farmacie. La ce ajuta? te inalti te ingrasi sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zzzupduck a răspuns:

Este necesar pentru contractia musculara, functionarea vaselor de sange. Calciul se mai gaseste si in oase si dinti, deci cred ca este necesar si in cazul scaderii de calciu din oase/dinti.

Nu stiu sigur daca te poti ingrasa cu calciu, insa daca esti copil este posibil sa te inalti, pentru ca oasele inca sunt in crestere. [daca ai probleme de sanatate iti recomand o vizita la medicwinking ]

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ajuta foarte mult sistemul osos in perioada de crestere maxima.

| Azµre a răspuns:

Calciu este un element răspândit în natură care ajută la creșterea și întârire sistemului osos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Calciul, acest macroelement deosebit de important, constituie componenta principala a scheletului si dintilor, tendoanelor, nucleelor celulare si este indispensabil in procesul de coagulare sanguina;
buna functionare a sistemului nervos;
reglarea permeabilitatii membranelor celulare;
diminuarea amplorii unor procese alergice;
ameliorarea capacitatii antimicrobiene a globulelor albe;
activizarea unor procese metabolice;
stimularea secretiei gastrice si a ritmului cardiac;
utilizarea eficienta a fierului si a vitaminei B12.
Nu ingrasa calciul!
Te pup!

| alex500 a răspuns:

Calciul nu ingrasa, el intareste sistemul imunitar!