| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cred ca am diabet si nu prea stiu cum sa le spun părinților, adică glicemia imi e ok dar câteodată simt uscaturi in gura, tremurat si pofta mare de mâncare. Cum sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Nu ai cum sa le spui părinților "Mama, tata eu am diabet", deoarece nici tu nu știi ce probleme ai.

Înainte de toate poți vorbi cu ei sa le spui ce presimti tu, iar mai apoi sa mergi sa îți faci un set complet de analize, deoarece simptomele pe care le-ai menționat tu pot sa nu ducă neapărat la diabet.

Fii tare si schimba-ți părerea.
Multă sănătate și weekend plăcut!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai gliecemia ok cum sa ai diabet?

| sierra1 a răspuns:

Nu ințeleg: tu ai decis că ai diabet?

| anonimg a răspuns:

Pana si animalele isi dau seama daca fatul lor este bolnav. Dar cei mai multi parinti habar n-au vietile copiilor lor.
Poti sa te duci singur la medicul de familie cu cartea de identitate si carnetul de sanatate (amandoua obligatorii). Acesta iti va da trimitere la un specialist pentru anazile si investigatii. Poate sa fie un pre-diabet, adica un stadiu la care inca nu s-a ajuns la diabet.
Si pana la urma mai da-i incolo si pe parintii care nu se intereseaza de sanatatea copiilor lor. Chiar daca ei s-ar speria si ar face infarct pe loc, tu tot trebuie sa le spui de problema ta. Ca pana la urma parintii sunt de vina pentru orice problema de sanatate de care sufera un copil.

| Digikey a răspuns:

De la crezut pana la date exacte este distanta lunga.

| Yurisa a răspuns:

Ai citit pe net si crezi ca stii tot? E la moda sa te diagnostichezi singur?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca glicemia ti Ok Inseamna ca Nu ai.
Din intrebarea ta deduc ca esti copil " nu prea stiu cum sa le spun părinților" deci Relax, nu ai nimic. Este normal sa mai simtim cateodata ca ne doare ceva, sau sa avem senzatii neplacute. O sa te obisnuiesti.

| oz_1736 a răspuns:

Nu te speria din cauza unui diagnostic care il crezi tu sau altii ca ar fi fara sa faci analize. Tremurat si pofta mare de mancare e un simptom al scaderii glicemiei din cauza foamei. Vezi poate nu mananci la timp