| RainbowDash1 a întrebat:

Deci. de ceva timp ( de aprox. 2 saptamani devine din ce in ce mai nasol) mi-e foarte rau, sunt extrem de obosita (cu toate ca dorm destul de mult), mi-e mereu foame, urinez frecvent, cand mi-e rau ametesc, ma ia cu lesin si nu imi mai simt picioarele etc.
Mi-a luat tata glicemia acum vreo doua saptamani. Trecuse o ora-doua dupa ce am mancat si am avut 120. El a zis ca e cam mare si ca am diabet dar nu stiu.
Mama s-a dus la doctor si i-a povestit ca mi-e cam rau si atat, iar doctorita mi-a dat o trimitere la analize pentru anemie.
Daca fac analize se va vedea si glicemia? Mi-e tare teama sa nu am diabet. Pot sa le spun asistentelor de acolo ceva ca sa se vada si glicemia la analize?
Dau funda! Nu mai suport sa ma simt asa. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Glicemia se ia la minim 4 ore dupa ultima masa. Orice alt tip de recoltare nu are nici o valoare (la doua ore dupa masa glicemia normala poate ajunge la 160, omul fiind perfect sanatos, dar poate fi 120 si la un diabetic). Practic glicemia luata la 1-2 ore dupa masa nu iti spune abolut nimic, poti fi perfect sanatoasa sau poti avea diabet, ea tot atat ar fi. Tu poti cere medicului de familie si o analiza de glicemie, explicandu-i ca esti complet neinformata privind aceasta problema asa ca ti-ai luat gresit o glicemie pe care nu o poti interpreta, motiv pentru care esti stresata.
Din ce povestesti tu acolo, pari a avea fie o intoxicatie (poate mananci chestii nesanatoase), fie o stare de surmenaj de tip sedentarism (poate nu iesi suficient din casa, poate stai prea mult la televizor si calculator, poate dormi in camera cu vreun aparat din astea pornit (televizor, calculator, laptop, telefon mobil)

| RainbowDash1 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult. Nu prea mai am cand sa ma duc la medicul de familie caci mama astabilit sa mergem maine sa facem analize. Oare sa ii spun mamei sau sa vorbesc la centrul de recoltare?

| Brigaela a răspuns (pentru RainbowDash1):

Poti sa ceri pur si simplu la centrul de recoltare, dar atunci o vei plati.

3 răspunsuri:
| tommysipunct a răspuns:

Imi pare rau dar s-ar putea sa fie de la diabet. Funda? sad