| tasica a întrebat:

Salut, cum as putea sa scap de cosurile de pe maini? si de punctele negre de pe nas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te speli cu apa rece si sapun de sulf dimineata si seara! Il gasesti in farmacii si costa in jur de 6-8 lei! Te umplii pe fata cu multa spuma si dupa clatesti repede cu apa rece! Sapunul de sulf este foarte bun pentru diferite probleme ale tenului in special pentru acnee si puncte negre! Mai multe informatii poti gasi pe google!
Si inca ceva.Nu le stoarce cosurile! Daca faci prostia asta se vor inmulti si mai mult! Fa tot posibilul sa nu iti atingi zona afectata de cosuri si puncte pe parcursul zilei, cosurile si punctele negre sunt foarte sensibile la microbi! Bafta si sper din suflet ca te-am ajutat.
Papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru punctele negre poti sa folosesti plasturi daca le ai foarte mari, dar nu pentru toata lumea sunt eficienti sau poti sa folosesti un exfoliant chimic BHA care curata porii in profunzime.

Pe mine m-a tinut un an, cu aplicare zilnica, exfoliantul asta : http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html
Mai poti sa il iei pe acesta care are si beneficii impotriva imbatranirii tenului :
http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

Daca folosesti exfolianti, si chiar daca nu!, trebuie sa folosesti protectie solara cu spf 30 sau spf 50 tot timpul anului. Gasesti variante ieftine si bine formulate la nivea, lotiunea se absoarbe mult mai rapid :
https://www.nivea.ro/......60141.html
https://www.nivea.ro/......10141.html

Cosurile pe maini iti apar dupa ce te epilezi/razi? Daca da, s-ar putea sa fie vorba de foliculita. In cazul asta iti recomand crema Bubchen Baby Cream pe care o gasesti in magazinele DM sub diverse gramaje. Cel mai mic gramaj ( 20 ml ) costa 5-6 lei, eu am luat varianta de 150 ml care m-a costat 19-20 lei.

Daca ai foliculita ar trebui sa folosesti si un unguentul Baneocin care lupta impotriva infectiilor provocate de germeni patogeni ( foliculita barbei, foliculita profunda ). Gasesti unguentul baneocin in farmacie, costa 12-20 de lei in functie de farmacia de unde-l cumperi.

Daca sunt simple cosuri provocate de bacteria P. Acnes poti sa folosesti urmatoarele creme : Bioderma Sebium Global, Duac Gel sau Mask rym. Crema bubc

| Felissa13Eden a răspuns:

Pentru cosuri foloseste aloe vera, iar pentru punctele negre poti cumpara benzi de la farmacie.

| Cristian_Cristian_1998_ylqf a răspuns:

Pentru punctele negre de pe nas este o masca de fata " Black mask " e plin Facebook-ul de ea.