| cossmy a întrebat:

daca am avut mononucleoza(boala sarutului) acum o luna si ceva, ma rog stiu ca mai tine inca vreo 3 luni, dar nu mai am nici ficatul si nici splina marite si analizele sunt ok, pot sa fumez? fara rasp la mistowinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. Nu poti fuma cel putin un an.

| s4a a răspuns:

Atat virusul mononucleozei cat si fumatul sunt doi factori de risc ai cancerului de faringe, iar impreuna riscul e considerabil mai mare. Virusul ramane cu tine toata viata, dar fumatul e alegerea ta. Eu in locul tau nu m-as mai atinge de tigari.

| ecristinamc a răspuns:

Cossmy,
Spre binele tau ar fi bine sa nu mai fumezi deloc.Nu inteleg ce va place voua...Atat timp cat este si sanatatea ta implicata cred ca asta ar fi un semnal de alarma.Si iti mai spun ceva...care nu prea e legat de intrebarea tahappyE foarte bine ca te-ai lasat de fumat!(daca ai facut asta)

| cossmy explică:

Pff...ms.oricum am avut noroc ca m-am lasat cu o luna inainte sa fac asta, insa acum toti cunoscutii mei fumeaza si mi'e nu stiu cum sa stau sa ma uit. Mi se face parca "pofta"laughing...asta e, nu pot, decat sa patesc ceva mai bine astept pana vara viitoaretongue

| foxi a răspuns:

Nu ar trebui sa fumezi!