| Matei1619 a întrebat:

Am facut acum o luna mononucleoza. Tot 2015 am fumat un pachet la 2, 3 saptamani in medie. Bineinteles cele 3-5 saptamani cat am fost bolnav de mono nu am fumat deloc iar acum fumez cateva tigari pe saptamana, maxim 4-5. In alte cuvinte, am luat-o mult mai usor dar nu prea imi vine sa ma las, adica imi place si intr-un fel e o activitate relaxanta in stresul bacului admiterii etc. Este ceva grav daca am facut mononucleoza acum o luna si mai fumez cate o tigara odata la 3-4 zile? Stiu ca virusul da un risc mare de cancer la gat si combinat cu tigarile nu prea e ok, dar macar cat trec de perioada asta e ceva foarte nasol daca fumez atat? De altfel, am un ganglion umflat de 2 luni, a mai scazut cu timpul dar e normal sa fie marit si dupa o luna de cand mi-a trecut boala propriu zisa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlexRv a răspuns:

Bună Matei 1619!

Păi sa vedem, nu trebuie să fumezi. Scurt si direct, nu trebuie să fumezi.

E normal sa fie umflat ganglionul, durează pană se retrag.

Dar repet, fără fumat. Degeaba pui scuze cu bacul, admiterea etc. Am trecut si eu prin astea si am trecut fără să fumez. Este doar alegerea ta.

O zi faină!