| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca imi pun coroana dentara pe un dinte devital trebuie sa imi pun și pivot sau doar coroana. Dintele mai are din coroana doar ca este plombat pe partea care se vede. Si acel bont pe care vine coroana se mai poate caria daca ma spal bine pe dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Exista doua posibilitati.Ori il scoti si faci implant, ori iti faci punte dentara si faci legătură si la alti dinti.
Dacă dintele e bun si doar plombat, se slefuieste (implicit un alt dinte/doi) si se pune puntea dentara.

| AndreySebY123 explică (pentru Freya1):

De ce sa imi pun punte daca am toti dintii in gura?