| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca am o coroana dentara pot face carie pe sub ea chiar daca ma spal pe dinti? Si daca fac carie cum imi pot da seama s-a cariat dintele pe dedesubt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Salut, da, poti sa faci o carie sub coroana. De obicei daca caria este destul de mare ar trebui sa simti la cald/rece, aer, mancare chiar si cand te speli pe dinti. Iti recomand sa faci o radiografie la dintele cu coroana si asa se poate vedea exact daca ai sau nu o carie acolo.

| AndreySebY123 explică (pentru dinaprilie):

Mulțumesc! Dar pot sa fac carie chiar și daca ma spal de 2 ori pe zi?

| dinaprilie a răspuns (pentru AndreySebY123):

Oricat te-ai spala ( si noi ) nu vei reusi sa inlaturi "tot". In plus, gura este o sursa constanta de bacterii ( nu toate sunt rele ). Dar nu te ingrijora prea tare. Daca "genetica" ta este buna si mai completezi si cu igiena o sa o duci mult si bine cu dintii originali.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe medic nu stim noi.