| Ephraim a întrebat:

Dacă îmi rad puful cu lama, se îndeseste mai repede barba?
Recent a început să îmi crească, iar ca idee, este aproape completă, dar în puf, puține fire sunt negre (Am 18ani) și vreau să accelerez asta. Aveti cumva si alte sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Nu se va schimba nimic, doar ca vei fi ras si va arata mai bine, nu 2 fire goase intr-o parte si in rest puf.

Trebuie sa intelegeti toti o chestie, ca mitul asta l-am auzit de prea multe ori. Daca te barbieresti nu-ti creste barba mai deasa, puful nu se face fir de par si nici nu o sa-ti creaca coarne.

Firul tau de par arata mai mult sau mai putin ca un con cu varf subtire si baza (partea care este la nivelul pielii) mai groasa. Cand il razi, tai cu lama varful subtirel si parul va creste in continuare doar ca baza goasa va deveni noul varf asa ca firul va pare mai gros.

Nu ai cum sa accelerezi apariti barbii (cel putin nu fara medicatie) deoarece tine de genetica, hormoni si alte povesti. Daca asa e barba ta, se va maturiza (sau nu) in timp fara nici un fel de ajutor. Pana pe la 24/25 de ani vei stii aprox cum iti va arata barba.

Ina lta ordine de idei, nu toti barbatii pot creste barbi can in filme sau ca in reclame, in unele cazuri nu creste pe toata fata.

Ganditi-va serios la prostia aia cu barbieritul, daca barbieresti un bebelus nu o sa arate ca vreun viking in cateva luni.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

RoCkKiD are dreptate! Aia cu indesitul barbii daca o razi este o prostie. Cresterea barbii este genetica si gata. Barbiereste-te ca sa nu arati urat!

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Da, daca tai puful cu lama va creste par negru, barba.